השמיעיני את קולך

ביום חמישי שעבר התקיים ערב מיוחד במדרש לאה ברמת גן.

עפרה לקס , א' בתמוז תשע"ט

מתוך המופע 'יוצרות במה'
מתוך המופע 'יוצרות במה'
צילום: יעל קבסה

האולם הקטן היה מלא מפה לפה ובכל זאת נשים המשיכו לזרום פנימה. האורחות הגיעו לערב הראשון של 'יוצרות במה', מיזם של שרון רוטר, יעל קבסה, שולמית פיינגולד, בלה גל-בוקובזה וחגית בן אברהם. לחמישייה הזאת, נשים ששייכות לעולם היצירה והבמה, חלקן פועלות בקדמת הבמה וחלקן מאחוריה, נמאס שמנהלי פסטיבלים ומועדונים לא מאפשרים לנשים להופיע רק בפני נשים.

הציבור הדתי הצמיח בשנים האחרונות אומניות רבות שלא רוצות לוותר על הכישרון שה' נתן להן, ומצד שני אינן מסכימות להתפשר על ההלכה. אלה מוצאות את עצמן מופיעות מקסימום בערב נשים יישובי. זה נחמד, אבל רחוק מהבשורה שהן יכולות להביא לעולם. החמישייה החליטה לפעול. הן שלחו קול קורא וקיבלו לא פחות מ-130 פניות של נשים אומניות ממגוון תחומים. היוזמות התעקשו על חומרים מקוריים. הן מיינו וסיננו עד שהתקבל ערב נדיר באיכותו.

אחת אחת עלו על הבמה זמרות, שחקניות ונגניות, והכישרון שלהן, גם באיכות החומרים שהן הביאו וגם בביצוע, נשפך אל הבמה והציף את הקהל שישב מהופנט. הזמרות האלה היו יכולות לכבוש בקלות במות כמו אקס פקטור, דה וויס והכוכב הבא, אבל הן בחרו אחרת. שירים לא מעטים, אגב, עסקו בשאיפה לא לוותר על חלום היצירה. היו גם קטעי משחק מיוחדים ומופע ספוקן וורד יוצא דופן, על החוויה של להיות בת לחוזרים בתשובה. קסם.

אחד החסמים הגדולים שעומדים בפני אומניות כאלה הם ארגונים פמיניסטיים, כאלה ששכחו שהם אמורים להיות לטובת הנשים ודורשים שלא יהיו במות נפרדות לנשים בפסטיבלים ובאירועי תרבות. זו החמצה עצומה. יש כאן נשים חזקות, שבוחרות באומץ ובגבורה מה נכון להן. צעד שראוי להערכה ולתמיכה. 'יוצרות במה' מבטיחות לקדם סדנאות ועוד ערבים כאלה, וגם לעבוד מול המפיקים הגדולים בשואו ביזנס, לטובת האומניות והקהל הנשי, שמגיע לו לצרוך את האומנות הזאת.