גלעד ארדן: זו לא הייתה מחאה - אלא גל אלימות

השר לביטחון פנים התייחס למותו של סלומון טקה ז''ל ואמר כי "הקצין לא היה אמור להגיע למצב שהוא שולף נשק - או יורה".

ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ט

פקקים בעקבות מחאת העדה האתיופית
פקקים בעקבות מחאת העדה האתיופית
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

הירי בסלמון טקה: השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר אמש (רביעי) בריאיון לחדשות 13 כי מאבק של יוצאי אתיופיה הוא מוצדק אף מתח ביקורת על ההתפרעויות שליוו את מחאתם.

"משעות הבוקר אני נמצא בהידברות עם מנהיגי הקהילה האתיופית, עוד לא הגענו למסקנות. הרעיון היה למצוא עוד צעדים שכל יכולים לתרום להרגעת הרוחות. רצינו למנוע תמונות כמו של אתמול. כי זו לא הייתה מחאה - זה היה פשוט גל של ונדליזם ואלימות. ואני בטוח שגם הם מבינים שזה פוגע גם בהם וגם במאבק המוצדק".

ארדן התייחס להיקף ההפגנות של קהילת יוצאי אתיופיה. "המחאה הזו שונה מכל מה שהכרנו בעבר. אי אפשר להבין מה ההיקף שלה ואיפה היא תתמקד. היא התבססה על קריאות ברשתות חברתיות ואפילו על הסתה".

השוטר היורה שוהה כעת במעצר בית במלון – לאחר שקיבל איומים על חייו. "ודאי שהפעילות של השוטר מעוררת שאלות קשות", אמר ארדן. "בסיטואציה כזאת שוטר לא אמור להגיע למצב שהוא שולף נשק, ובטח שלא למצב שהוא יורה. אבל השאלה אם זה פלילי או לא היא שאלה לפרקליטות".

"גם לי יש ביקורת על המשטרה וגם ביקורת עצמית. יש עדיין מה לתקן למרות שנעשו דברים רבים כדי לתקן", ציין ארדן. "הרעיון היה למצוא עוד צעדים שיכולים לתרום להרגעת הרוחות. למשל עלה הנושא של חוסר האמון של הציבור בחקירות מח"ש, ואיך אנחנו יכולים כממשלה להגביר את האמון בטיפול של מח"ש בתלונות ועוד צעדים".

"המשטרה כדי להצליח ולפנות מפגינים כל כך אלימים צריכה להשתמש באמצעים קשים והמפקדים בשטח החליטו לנסות לצמצם נפגעים ולא להפעיל כוח שיביא לפגיעות בנפש. הפקקים הם סבל גדול מאוד אבל כך מנענו הסלמה שהייתה נראית אחרת לחלוטין", הוסיף ארדן, וציין כי ציפה לפינוי מהיר יותר של המפגינים מהכבישים העמוסים.