טיול: אל גבעת הרדאר

"הראל סביב לך" - טיול לגבעת הרדאר וקרית ענבים. סיור היסטורי וחוויתי גם יחד, בואכה ירושלים.

כתב וצילם: קובי פינקלר , א' בתמוז תשע"ט

מתחם הרדאר
מתחם הרדאר
צילום: קובי פינקלר

הדרך לירושלים בכביש מספר 1 מקבלת צבע נוסף בימים אלו. המשוריינים עטופים בדגלי ישראל, הרכבת דוהרת בין הרים ובין סלעים, במקביל לכביש המחודש לבירת ישראל, ואפילו נסיעה משעממת בכביש הראשי בואכה בירת ישראל, הופכת בימים אלו של קיץ למשהו מרענן. פשוט נפלא.

כשמעיפים לרגע את המבט להרי ירושלים, נראה באופק צורת מבנה גבוה המצוי בגובה של 810 מטרים הנראה לכל מי שעולה בדרך לירושלים.

אז כדי לעשות עוד משהו בדרך לירושלים, סטינו מכביש מספר 1 – כביש ירושלים –תל אביב, פנינו במחלף נווה אילן לכיוון מעלה החמישה בדרך לגבעת הרדאר.

כשנחנכה האנדרטה לזכר לוחמי חטיבת הפלמ"ח הראל קידמה את פני הבאים לטקס כרזת ענק "ירושלים, הראל סביב לך". היום אין אמנם כרזה, אבל נוף מדהים, כאשר מחד, כל צידה המערבי של ירושלים לנגד עיננו, יחד עם כל יישובי גב ההר מחד ושפלת החוף מאידך, נותנים למקום נופך משלו.

תצפית נוף
צילום: קובי פינקלר

נוסיף לכך, עוד כמה מטרים טובים של תצפית מראש האנדרטה והרי לנו תמונת נוף מושלמת.

ההר שעליו נבנתה האנדרטה הגבוהה ידוע היה בכינויו "גבעת הרדאר", שכן על פסגת ההר היו מוצבים מבנים של מחנה צבאי בריטי שבו הותקנו מכשירי רדאר במלחמת העולם השנייה ומכאן שמו של האתר. כדי לשמר את מבנהו המקורי של המקום נבנה במקום מגדל תצפית שראשו מזכיר תחנת מכ"ם. בקדמת האנדרטה מספר תעלות קשר, כלי רכב משוריינים ושילוט המלמד על אופי המקום והקרבות שהיו בו. סמוך מאוד לאנדרטה הוקם יישוב הנושא את שמו של האתר הר אדר.

תעלות קשר
צילום: קובי פינקלר

אחרי שהכנו את עצמנו לאווירת התקופה אנחנו מגיעים למרום ההר. פוסעים בין תעלות הקשר, לומדים מהשילוט על הקרבות הקשים שהיו כאן, על נפילתו של המקום בידי הערבים 11 ימים לאחר הכרזת העצמאות ועל שחרורו מחדש על ידי אותה חטיבה במלחמת ששת הימים. רק כשעולים על פסגת האנדרטה אפשר להבין את משמעות הכרזה שקידמה את פני הבאים לחנוכת האתר "ירושלים, הראל סביב לך". סיור וטיול היסטורי וחוויתי גם יחד, בואכה ירושלים.

הרדאר
צילום: קובי פינקלר

סיור לאתר, הוא חלק מסיור מורשת קרב לאתרי האזור. כדאי מאוד להתחיל או לסיים בביקור (שעליו תמיד אנחנו ממליצים) בבית הקברות של קרית ענבים . הליכה בין הקברים תלמד אותנו יותר מכל על ה"לוחמים" של אותם ימי מלחמת השחרור לוחמים שנפלו והם בגילאי 16-17 הרבה לפני המועד הרשמי של הגיוס לצבא. במעלה הדרך אנדרטה לנרצחי השואה ובסמוך לה קיבוץ מעלה החמישה. זה האחרון משלב את סיפורו ההיסטורי של קיבוץ מעלה החמישה הקרוי ע"ש של חמשת עובדי הקק"ל שנרצחו בעת עבודתם ביערות האזור.

קרית ענבים
צילום: קובי פינקלר

איך מגיעים?

נוסעים בכביש ירושלים –ת"א כביש מספר 1 עד מחלף נווה אילן. שם יורדים מהכביש הראשי ונכנסים לכיוון מעלה החמישה כביש מספר 436. בעיקול הדרך באמצע הכפר אבו גוש פונים ימינה לפי השילוט- מעלה החמישה והר אדר. כעבור ק"מ וחצי האנדרטה של מעלה החמישה וסמוך לה חממת הסחלבים. בהמשך הדרך עד לפסגה – גבעת הרדאר ברחוב השקד בתוך היישוב הר אדר.