רוסיה: מה קרה בצוללת המסתורית?

הממשל הרוסי מודה לראשונה כי הצוללת שעלתה באש הייתה גרעינית. באסון שאירע ביום שני האחרון נספו 14 אנשי צוות.

בן שאול , א' בתמוז תשע"ט

צוללת
צוללת
צילום: אייסטוק

נשיא רוסיה ולדמיר פוטין הודה הבוקר (חמישי) לראשונה כי הצוללת הצבאית, הסודית ביותר, שעלתה באש וגרמה למות 14 מלחים - הייתה צוללת גרעינית.

"הצוללת הייתה הגרעינית מבודדת לחלוטין ובלתי מאוישת", אמר שר ההגנה סרגיי שויגו. "המלחים הגנו עליה ופעלו על פי כל הנהלים".

התקשורת ברוסיה מתחה אתמול ביקורת חריפה על הממשלה, בדרישה לפרסום פרטים נוספים אודות אסון הצוללת שאירע ביום שני האחרון.

השריפה פרצה בצוללת בעת שזו עסקה בחקר קרקעית הים בתוך המים הטריטוריאליים של רוסיה. על פי דיווחים מקומיים, הנספים הצילו את חבריהם בכך שאטמו את אזור השריפה ומנעו את התפשטות האש לכל חלקי הצוללת.

בכלי תקשורת שונים דווח כי מדובר בצוללת גרעינית, והיו שטענו כי האירוע מזכיר את דליפת הכור הגרעיני בצ'רנוביל, אז שמרה ממשלת רוסיה על שתיקה ממושכת ואיחרה מאוד במסירת המידע לתקשורת.

דובר בקרמלין דמיטרי פסקוב דחה את הביקורת ואמר כי המבצע שאותו ביצעו אנשי הצוללת מסווג מאוד, והשמירה על החשאיות בכל הקשור לאסון הולמת את החוק המורה שלא לפרסם סודות מדינה.

למרות שהאירוע התחולל ביום שני, רק ביום שלישי פרסמה ממשלת רוסיה על מותם של 14 אנשי הצוות, ובתקשורת הרוסית לא יודעים לומר אם האסון אכן התחולל ביום שני, או שאולי המבצע בוצע במקום מרוחק יותר, והאסון אירע מוקדם יותר, אלא שהוא פורסם רק לאחר שהצוללת הצליחה לחזור לחופי רוסיה ולעגון בבסיס של חיל הים שלה.