בחזרה לעלייה לרגל

"דרך העולים" נחנכה השבוע באירוע חגיגי בעיר דוד, ומחזקת משמעותית את הראיות ההיסטוריות למעמדה של ירושלים כבירת העם היהודי.

, א' בתמוז תשע"ט

"ניצחון במגרש ההיסטורי". הרחוב המדורג המתוארך לימי בית שני
"ניצחון במגרש ההיסטורי". הרחוב המדורג המתוארך לימי בית שני
צילום: קובי הראתי, עיר דוד

"בדרך העולים רואים ממש את מסלול העלייה שמתאים למחקרים", מספר בהתרגשות סגן נשיא עיר דוד, דורון שפילמן.

"בהתחלה היו מתכנסים בבריכת השילוח כשני מיליון איש, טובלים בהפרדה כדי להיטהר לפני העלייה להר, הולכים בדרך עולי הרגל בהרכב משפחתי, וכשהיו מגיעים לבית המקדש שוב היו נפרדים לאזורי גברים ונשים. בין הממצאים שגילינו במהלך החפירות ברחוב ההרודיאני אנחנו מוצאים עגילים של נשים שעלו מכאן לרגל ונרות שמן. מצאנו פעמון זהב שאנחנו משייכים אותו לכהן הגדול. מצאנו אותו בתעלת מים ליד הכניסה הדרום-מערבית לבית המקדש, מה שנקרא היום קשת רובינזון".

האירוע החגיגי שהתקיים השבוע בעיר דוד ציין נקודה היסטורית בעברה של ירושלים, אך לא פחות מכך חיזק וביצר את מעמדה כבירת ישראל גם בהווה ובעתיד. לאחר שש שנים של חפירות ארכיאולוגיות ומחקר מעמיק נחשפה מחצית מ"דרך עולי הרגל", כ-300 מטרים מהרחוב ההרודיאני שאורכו כ-700 מטרים, שבו צעדו העולים לירושלים מבריכת השילוח לבית המקדש.

שפילמן אומר בשיחה עם 'בשבע' כי מדובר בממצא חשוב בקנה מידה היסטורי. "הגילוי הזה הוא בעל חשיבות אדירה, זה המקום שאנחנו מדברים עליו כשאנחנו אומרים 'עלייה לרגל'. מעכשיו זה לא רק משהו מהתפילה שכתוב בסידור, אלא הפכנו את זה לדבר אמיתי. אנחנו הולכים על האדמה שעליה הלכו, אותן לבנים ואותם עיטורים, רואים את הממצאים שהעלינו משם וממש מחזירים את החיים לתפילות שלנו". לדברי שפילמן, ניתן לעקוב בדרך העולים אחרי מסלול העלייה לרגל בחגים שבהם כל העם היה מגיע לבית המקדש. "מעניין לראות מדרגות שלמות, שעל פי המחקרים הורדוס הביא אותן עשר שנים לפני הספירה, כחלק מפרויקט אדיר שהוא הוביל לשיפוץ וחידוש בית המקדש".

בעיר דוד אומרים כי חשיפת הדרך שמה על השולחן את הראיה המוחצת מול מכחישי בית המקדש וההיסטוריה היהודית בירושלים. לדברי שפילמן, "אם מישהו ערער עד היום על סיפורו של העם היהודי בבירתו, הדרך שחשפנו שמה אותו באופן אוטומטי בצד הפוליטי שלא מעוניין לשמוע עובדות ובעצם מציגה אותו כשקרן. לדוגמה, ארגון אונסק"ו של האו"ם, שהחליט לספר רק את הצד המוסלמי של ירושלים - היום ברור שהם משקרים. חשיפת הדרך הזאת היא למעשה הניצחון במגרש ההיסטורי".

"לא פריט קטן, דבר שלם"

בעשור האחרון נתקלה עמותת אלע"ד, אשר מובילה את הפעילות בעיר דוד, בהתנגדויות רבות מארגוני שמאל וכן מגורמים בינלאומיים. בשנת 2014 יצאה מהבית הלבן הודעה שהתייחסה לחפירות בעיר דוד, ובה נאמר: "הפעולות הפרובוקטיביות מצד ארגונים בעלי מטרות פוליטיות רק גורמות להחרפת המתיחות, בזמן שבו המתח גבוה ממילא". נראה שקולות התנגדות אלו היו הגורם העיקרי לאווירת הניצחון ששרתה במרכז אירוע חנוכת הדרך ביום ראשון. "זה היה יום חג", מתאר שפילמן. "אנחנו זוכרים את ההתנגדות של התנועה האסלאמית, ואת הפחד ששמענו גם מגורמים בישראל על החזון שאנחנו עמלים עליו – לחבר את עיר דוד לעיר העתיקה. אובמה תקף באופן אישי את עמותת אלע"ד. מה שראינו פה היה יד ה' בגלוי. אנחנו ממש מרגישים נס, לעמוד ביום פתיחת המנהרה עם בכירי הממשלה בישראל ונציגי נשיא ארצות הברית. זו ממש תחושה שיד ה' מופיעה עלינו".

דרך העולים נמצאת מתחת לבתי המגורים בעיר דוד ועוברת מתחת לכביש הסמוך. אתגר גדול שניצב בפני אנשי עיר דוד במהלך החפירות היה להתקדם מבלי לפגוע באזור שמעליה. "זה היה מבצע הנדסי לא קל", מספר שפילמן. "עבדנו עם חברות ההנדסה הגדולות בעולם, שפועלות על פי התקן האירופי שהוא המחמיר ביותר בתחום, ויחד עם זאת היינו צריכים להיזהר מפני פגיעה בממצאים, וזה היה בפיקוח של רשות העתיקות הישראלית, שהיא הכי מחמירה שיש בתחום השמירה על ממצאים ארכיאולוגיים. בכל מטר שהתקדמנו הייתה הקפדה גדולה מאוד על שניהם, תוך בנייה של מתקנים ומנגנון מיוחד שמונע זעזועים מהחפירות. אני יכול לומר היום שאם תהיה רעידת אדמה פה – המקום שבטוח לא יקרה לו כלום הוא הדרך הזאת, אחרי המבצע ההנדסי שעשינו כאן".

נחשון זנטון, דוקטורנט באוניברסיטת תל אביב ומי שניהל את החפירה מטעם רשות העתיקות, מרחיב על המשמעות של הגילויים החדשים. לדבריו, הם שופכים אור על כל מחקרי ההיסטוריה של תקופת בית שני. "יש כמה דברים מאוד חשובים שהתחדשו לנו מהחפירה הזאת. בפעם הראשונה יש לנו מונומנט ענק מהתקופה הרומית מהמאה הראשונה לספירה, לא איזה פריט קטן אלא דבר שלם. ב-60 השנים שלפני החורבן הייתה ירושלים תחת שלטון רומאי עם צבא וקצינים רומאים שמסתובבים בה, ומהתקופה הזאת לא מצאנו הרבה שרידים. זו הפעם הראשונה שמצאנו מבנה שבאופן מובהק מספר את הסיפור של התקופה הזאת, והוא לא סתם מדבר על התקופה הרומאית אלא על בית המקדש. המונומנט הזה לא הופיע בכתבים של יוסף בן מתתיהו לדוגמה, ובמסמכים אחרים, ואנחנו הצלחנו להצביע עליו.

"החידוש השני הוא בחפירה שמסביב לרחוב. יש לנו תמונה של השכונה כאזור אמיד מאוד. יוסף בן מתתיהו מכנה את השכונה הזאת 'האזור התחתון של ירושלים', והדעה המחקרית עד לחפירה הייתה שמדובר היה בשכונה ענייה ואזור דל של ירושלים. אנחנו מצאנו כאן, יחד עם מחקרים נוספים, שזו הייתה שכונה עשירה, מה שבעצם טורף את הקלפים בכל הקשור לכתבי יוסף בן מתתיהו ולתיאורים שונים מאותה תקופה, ומאפשר לנו להביט בהם בעין ביקורתית יותר".

גם הממשל עולה לרגל

לאירוע החנוכה הגיעו משתתפים רבים, ביניהם שר החינוך הרב רפי פרץ, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', ראש המל"ל מאיר בן שבת, רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ואורחים נכבדים נוספים. בלטו במיוחד נציגיו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ – השגריר האמריקני בישראל דיוויד פרידמן ושליח הבית הלבן למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט. פרידמן נשא דברים בשם הממשל האמריקני: "זוהי זכות ייחודית בשבילנו כאמריקאים לצעוד יחד עם עמיתנו הישראלים על דרך עולי הרגל שנחשפת מחדש, במקום שבו צעדו אבות אבותינו המשותפים בתפילה ובברכה".

ההשתתפות האמריקנית בחנוכה החגיגית עוררה לא מעט זעם בצד הפלשתיני. סעיב עריקאת, מבכירי הרשות הפלשתינית, אמר בתגובה: "אני מקווה שכל העולם, כולל האמריקנים, רואים זאת. דוד פרידמן הוא לא שגריר אמריקני, מדובר במתנחל ישראלי קיצוני. גם גרינבלט שם, הם חופרים מתחת לסילוואן, עיר פלשתינית".

אולם מתברר שפרידמן וגרינבלט אינם הגורמים הראשונים שמבקרים במקום מטעם הממשל בוושינגטון. יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, עו"ד מארק צל, מספר כי הוא ליווה לאחרונה ביקורים של כמה גורמים, ביניהם אף ביקורים חשאיים של גורמים שמחזיקים בתפקידי ביטחון בבית הלבן. צל אומר ל'בשבע' כי השתתפותו של פרידמן באירוע, יחד עם הביקורים שקדמו לו, מדגישה את היחס של ארצות הברית לישראל בעידן טראמפ ומחזקת את ההכרה של וושינגטון בירושלים כבירת העם היהודי. לדבריו, "אובמה אפילו לא ביקר בכותל כשהגיע לישראל כנשיא, והשגריר מטעמו בכלל לא ביקר בכותל ובמזרח העיר. אנחנו רואים פה המשך של הקו האמריקני החדש שתומך בריבונות ישראל בארץ ישראל. ראינו את זה בגולן ובירושלים, ואנחנו שומעים גם התחלה של תהליך ביהודה ושומרון".