מסע ההסברה של יד לאחים בפריז

לקראת ימי החופש הגדול ערכה המחלקה לדוברי צרפתית ביד לאחים סבב הרצאות נוסף בפריז שבו נטלו חלק 1500 נשים ונערות.

ערוץ 7 , ד' בתמוז תשע"ט

תלמידות בהרצאה של קארין ברדה
תלמידות בהרצאה של קארין ברדה
צילום: יד לאחים

כ-1500 נשים ונערות יהודיות מכל רחבי פריז, השתתפו בשבוע האחרון בסבב הרצאות נוסף ונרחב שנערך על ידי המחלקה לדוברי צרפתית בארגון יד לאחים.

ההרצאות נערכו ברובעים שונים של העיר פריז שבצרפת כהכנה לקראת ימי החופש הגדול.

לאור הביקוש לאחר סבב ההרצאות הקודם שנערך בצרפת לפני חצי שנה, ובשל ריבוי מקרים של בנות ישראל שנקלעו לקשרים עם ערבים המתגוררים בצרפת או עם גויים מקומיים - קשרים שחלקם הגיעו לטיפול רגיש ומיוחד של יד לאחים - החליטו בארגון לצאת בקמפיין הסברה נוסף, מסיבי ורחב היקף.

הקמפיין תוכנן דווקא לימים אלו בהם בני הנוער לא נמצאים במסגרות החינוך, כדי להסביר על הסכנה ועל הדרכים להיזהר ממנה.

במסגרת סבב ההרצאות נשאה דברים קארין ברדה, ראש המחלקה לדוברי צרפתית ביד לאחים, שהסבירה כיצד ניתן להימנע מראש מקשרים בעייתיים. ברדה הרחיבה בסיפורים על מקרים קשים שאירעו בצרפת רק בשנה האחרונה והדגישה בדבריה כי ההרצאות פונות הן לקהל האימהות - כדי שיוכלו להשגיח על בנותיהן מפני סכנה ולעזור להן במקרה הצורך, והן לצעירות היהודיות – כדי שיבינו עד כמה חמורה הסכנה האורבת להן. "בית חם ושמירה מעשית ועקבית על ערכים יהודיים הם הערובה לעתיד ילדינו ולעתיד משפחותינו", סיכמה ברדה.

גולת הכותרת היתה הופעתה של מיכל סולטנוב, ילידת אוזבקיסטן המוסלמית שנישאה לגוי מקומי, ממנו סבלה קשות. היא סיפרה על ההבדלים בין המנטליות היהודית לזו המוסלמית והקושי הגדול שנוצר בגידול ילדים. סולטנוב שיתפה את קהל הנשים והבנות במסכת העזרה והסיוע שקיבלה מיד לאחים, שפתח במבצע מיוחד להצלתה, מיד לאחר שפנתה לארגון.

"אם חלילה וחס נקלעתן לקשר כזה, אל תתייאשנה", קראה סולטנוב, "דעו שיש לכן כתובת. פנו אל יד לאחים והמלאכים הטובים יעמדו לימינכן ולא יעזבו אתכן עד שתגיעו למקום מבטחים ותפתחו חיים חדשים".

בתום כל הרצאה והרצאה ניגשו משתתפות מהקהל לברדה וביקשו עזרה להיחלץ מקשרים שכאלו. ביד לאחים אמרו השבוע: "גם לאחר שובה של משלחת יד לאחים לארץ לאחר סבב ההרצאות, ממשיכות להגיע אלינו פניות בנושא". הם הדגישו כי ההדים הרבים מצביעים על חשיבותה החיונית של המחלקה לדוברי צרפתית.

הם הוסיפו: "נמשיך לערוך מסעות הסברה וחיזוק, להצלת בנות ישראל והדורות הבאים, בכל מקום בו הדבר יידרש".