טרנד עולמי: תביעות עקב שינויי האקלים

מחקר חדש מגלה: מאז שנת 1990 נרשמו מעל 1300 תביעות משפטיות נגד ממשלות וארגונים ברחבי העולם עקב שינויי האקלים.

ניסן צור , א' בתמוז תשע"ט

חקלאי זכה. פקיסטן
חקלאי זכה. פקיסטן
צילום: iStock

מחקר חדש שפירסם בית הספר הגבוה לכלכלה בלונדון מגלה כי בשנים האחרונות הפכו תביעות משפטיות נגד ממשלות, ארגונים ועסקים שונים בגין שינויי האקלים לתופעה נפוצה שצברה פופולריות רבה בקרב פעילי איכות הסביבה.

על פי הדו"ח מאז שנת 1990 נרשמו 1300 תביעות משפטיות ב-28 מדינות ברחבי העולם, הנוגעות לשינויי האקלים וההתחממות הגלובלית.

מספר התביעות הגבוה ביותר הוגש בארה"ב, שם הוגשו 1023 תביעות משפטיות נגד משרדי ממשלה וארגונים שונים בטענה כי גרמו להתחממות כדור הארץ.

יוהנה סצר, אחת ממחברות הדו"ח, אמרה כי "הטלת האחריות על ממשלות או עסקים בכישלון להילחם בשינויי האקלים הפכה לתופעה עולמית נפוצה. אנשים פרטיים או ארגוני איכות סביבה כופים על חברות וממשלות להגיע אל בית המשפט בטענה כי הן נכשלו במלחמה בשינויי האקלים. מספר התביעות המשפטיות בנושא הזה צפוי להמשיך ולעלות בעתיד".

מדינות נוספות בהן הוגשו בשנים האחרונות תביעות משפטיות נגד הממשלות או בעלי עסקים עקב תרומתם להתחממות כדור הארץ, כוללות את אוסטרליה עם 94 תביעות, בריטניה עם 53 תביעות, ניו זילנד עם 17, ספרד עם 13, גרמניה וברזיל עם 5 תביעות.

אחד המקרים המפורסמים התררחש בפקיסטן לפני ארבע שנים, אז תבע חקלאי מקומי את ממשלת פקיסטן בטענה כי הממשלה הפרה את זכויות האדם שלו בכך שנכשלה במאבק בשינויי האקלים. בית המשפט פסק לטובתו, וכתוצאה מהתביעה הקימה ממשלת פקיסטן וועדה שנועדה לבחון את הדרכים להילחם בשינויי האקלים.