הרב בן דהן לערוץ 7: הרבנים טעו, התערבות מיותרת

סגן שר הביטחון מתקשה להבין את מכתב הרבנים נגד הצבת איילת שקד בראשות איחוד הימין. "אם שקד מביאה יותר מנדטים - היא צריכה להוביל".

ניצן קידר , א' בתמוז תשע"ט

איילת שקד
איילת שקד
צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) מגיב בערוץ 7 למכתב הרבנים הקוראים שלא להעמיד בראשות מפלגתו אדם שאינו דתי.

"לדעתי יש פה טעות יסודית בהבנה של ההבדל בין מפלגת הבית היהודי כמפלגת הציונות הדתית לאיחוד מפלגות הימין שאלו שני דברים שונים לחלוטין. הבית היהודי היא מפלגה ציונית דתית ובראשה צריך לעמוד אדם דתי ואכן נבחר הרב רפי פרץ כיו"ר הבית היהודי וכמנהיג הציונות הדתית ואף אחד אינו מערער על כך", אומר בן דהן.

לדבריו, "אנחנו מדברים על משהו אחר לגמרי: חיבור של 4 או 5 מפלגות שנמצאות מימין לליכוד, שחלקן מגדירות עצמן דתיות וחלקן לא. לכן, מי שיעמוד בראש האיחוד הזה לא ייצג דווקא את הפן הדתי של כל המפלגות.

"אם אנחנו רוצים שהמפלגות הללו יהיו בעלות כוח משמעותי בממשלה הבאה והקשר שלנו לארץ ישראל יבוא לידי ביטוי בשלילה של הקמת מדינה פלסטינית ביו"ש, בהחלת הריבונות, צריכים לצבור כוח - וזה מתבטא במנדטים בכנסת".

הרב בן דהן
צילום: קובי ריכטר/TPS

בן דהן גורס שאם איילת שקד יכולה למקסם את הכוח של איחוד שיווצר ממפלגות הימין, היא זו שצריכה להוביל אותו. "אם יתברר בסקר מעמיק בקרב בני ובנות הציונות הדתית, שאם איילת שקד תעמוד בראש הרשימה המאוחדת יש סיכוי שהמנדטים שהאיחוד יקבל יותר קולות, היא צריכה לעמוד בראש - עם כל הכבוד ובמחילה מהרבנים".

"אני מאוד מכבד רבנים אבל אני חושב שהם טעו. בואו לא ניתמם, האיחוד הלאומי-תקומה שנחשבת יותר חרד"לית מהבית היהודי, במשך שנים רבות שיתפה פעולה עם חברי כנסת לא דתיים. עמד בראשה אפילו אביגדור ליברמן וגם גנדי הי"ד ואריה אלדד. הם לא באו לייצג את הציונות הדתית במובן הדתי, אלא באו לייצג את עולם הערכים הלאומי ואת הקשר הבלתי אמצעי בין העם היהודי לארץ ישראל, ואף אחד לא ראה בזה פגם ואמר שזה קשר שאסור לקיים אותו.

''אני מופתע ולא מובנת לי הדרישה הזאת של הרבנים, אלא אם כן הם טעו ולא הבינו את המצב. הרי לא הבית היהודי ולא הימין החדש רוצים איחוד מלא", הוא מוסיף.

ח"כ בן דהן מציין כי "אם אלו היו שאלות הלכתיות זה היה עניין אחר. אני חושב שהרבנים לא היו צריכים להיכנס לעניין מלכתחילה כי זה רק מוזיל את ערך הרבנים בעיני הציבור. הם צריכים לקבוע עקרונות, כללים, מטרות ויעדים - אבל לא להיכנס לסחי הפוליטי ולשאלות מי יהיה בראש. עד היום, רבני הציונות הדתית ידעו לא להתערב בפוליטיקה הקטנה שהיא לא מתאימה להם".

הוא מתייחס גם לדבריו של הרב שלמה אבינר שקבע כי מקומן של נשים אינו בפוליטיקה. "במחילה מכבודו אני חלקתי עליו. אני מאוד מכבד את הרב אבינר, אבל לא מקבל את דבריו בעניין הזה. היו רבנים רבים מתוך הציונות הדתית שכיהנו בכנסת כשברשימה היתה אישה ולא ראו בזה פסול".

בן דהן גם מאוכזב מחוסר ההתקדמות במגעים על ריצה משותפת של הבית היהודי עם מפלגות נוספות. "אני מאוד מצר על כך. אני עושה מצידי את המקסימום האפשרי כדי לדחוף, לזרז ולקדם שיהיה משא ומתן, יתנהלו דיונים ויגיעו לסיכומים. כיוון שאני לא חבר בצוות המשא ומתן אני לא יכול להכריע. לי לא ברור למה הדברים לא מתקדמים".