סרט חדש וקסום: "החיוך האטרוסקי"

סרט נפלא, איכותי, שמלמד משהו על החיים בגיל השלישי לעומת הזוגות הצעירים.דרמה המביאה למסך את כל היופי של סקוטלנד וסן פרנסיסקו.

קובי פינקלר , ב' בתמוז תשע"ט

החיוך האטרוסקי
החיוך האטרוסקי
צילום: סרטי נחשון

כבר מזמן לא נראה על מסכי הקולנוע, סרט, כה קסום, כה אנושי, חם ומקרב כמו הסרט החדש שעולה הערב (חמישי) "החיוך האטרוסקי" .

יתרה מזו. עצם העובדה שמפיק הסרט, ארתור כהן, הוא איש דתי, שומר מצוות ששני ילדיו לומדים בבית הספר לקולנוע מעלה, רק מעלה את הסרט בדרגה אחת קדימה.

סיפור הסרט מביא את דמותו של בריאן קוקס הוא רורי מק'ניל, סקוטי מחוספס הנאלץ לעזוב את ביתו ולנסוע לטיפול רפואי בסן פרנסיסקו. הוא עובר לגור עם בנו אותו לא ראה שנים ועם כלתו המכורה לעבודה, ומתעב כל רגע. להפתעתו, כשהוא חושב שלחיים כבר אין יותר מה להציע, משתנה כל עולמו דרך הקשר עם נכדו הפעוט.

"החיוך האטרוסקי" הינו דרמה מחממת לב המביאה למסך את כל היופי של סקוטלנד וסן פרנסיסקו ואת גדולתו של השחקן הבריטי, על פי רב המכר של חוסה לואיס סמפדרו.

מקום התרחשות הסיפור היא באיטליה, אך בתסריט מועברת העלילה לסקוטלנד ולארצות הברית. השם מתייחס לפסלים האטרוסקיים המפורסמים שיש הטוענים שיש בהם חיוך מסתורי גם אם מדובר בחיים שאחרי המוות והם מביעים סוג של תקווה למות מאושר.

ועוד מילה על המפיק ארתור כהן.

אלינור רוזוולט אמרה פעם שהעולם שייך לאנשים שהם אמיצים דיים להאמין ביופי של החלומות שלהם. דבריה יכולים בקלות להתאים למפיק יליד שוויץ ארתור כהן.

האיש שהעז להגשים את החלומות של שלו על המסך עבור מיליוני צופים כבר למעלה מארבעה עשורים. הוא זכה ב- 6 פרסי אוסקר, יותר מכל מפיק עצמאי אחר. הסרטים שהפיק זכו להכרה ולפרסים בפסטיבלים בכל רחבי העולם. מבין הסרטים שהפיק "הגן של פינצי קונטיני", "תחנה מרכזית ברזיל", "כשנערים שרים" ועוד וכן שורה של סרטים דוקומנטריים בהם "הכוכב הצהוב" ו"הפתרון הסופי" ו"שבעה ימים בספטמבר" על אסון אולימפיאדת מינכן.

הבמאים הם הישראלים, מיכל ברזיס ועודד בן נון ובסה"כ ( למעט שורת הפתיחה) זהו סרט נפלא, איכותי, מרגש שמלמד משהו על החיים בגיל השלישי לעומת הזוגות הצעירים.