מחאה גוברת: רבה של פולין נעצר ושוחרר

משטרת קרקוב עצרה את הרב מיכאל שודריך, לאחר שניסה לטפס על גדר בית הכנסת של קהילת חב"ד שפונתה ממנו בתחילת השבוע.

ניצן קידר , ב' בתמוז תשע"ט

הרב מיכאל שודריך, הרב הראשי של פולין
הרב מיכאל שודריך, הרב הראשי של פולין
צילום: יוני קמפינסקי

גוברת המחאה נגד פינוי בית הכנסת בו התפללה קהילת חב"ד בקרקוב.

אמש (חמישי) התקיימה מחוץ למבנה בית הכנסת 'יצחק' (אייזק שול) הפגנה סוערת, במהלכה נעצר על ידי המשטרה לזמן קצר רבה של המדינה, הרב מיכאל שודריך, לאחר שניסה לטפס על גדר המבנה כדי להיכנס אליו.

כמה מאות בני אדם מחו נגד הצעד שנקטה הקהילה היהודית בקרקוב נגד קהילת חב"ד בראשה עומד הרב אליעזר גור-ארי, כשהחליטה להוציא אותה ממבנה שהושכר לה ב-11 השנים האחרונות.

בימים האחרונים, בשל המחאה, סובבים את מבנה בית הכנסת שומרים המונעים כניסה למקום.

הרב שודריך אמר לאחר התקרית עם המשטרה כי המהלך של הקהילה היהודית מתחילתו ראוי לכל גינוי. הוא הוסיף כי הטענות של הקהילה לפיה אנשי חב"ד פגעו בבית הכנסת מגוחכות וכי ניתן להיכנס למבנה ולראות שזה אינו המצב.

בית הכנסת הושכר לקהילת חב"ד מאז 2008 תמורת סכום של 4200 זלוטי בחודש. הקהילה אפשרה לרב גור-ארי להפעיל את בית חב"ד בעיר בתוך בית הכנסת. גם החנות היחידה שמוכרת אוכל בהכשר חב"ד, פעלה במקום.

בשנת 2015, בעקבות עימות שהתגלע בין הרב גור-ארי לנשיא הקהילה היהודית בקרקוב תדאוש יקובוביץ', הודיעו ראשי הקהילה לרב כי יעלו את דמי השכירות מסכום של 4200 זלוטי בחודש, לסכום עתק של 25 אלף זלוטי מדי חודש.

לפני מספר ימים ניתקו ראשי הקהילה את החשמל בבית הכנסת, לאחר שלטענתם אנשי חב"ד לא שילמו את חשבונות החשמל. לטענת ראשי חב"ד בעיר, החשבונות שולמו באיחור קצר.

קהילת חב"ד בקרקוב שכרה גנרטור על מנת להחזיר את פעילות החשמל אל בית הכנסת, כאשר עד אז נאלצו המתפללים להתפלל בחושך מוחלט, אולם לטענתם איימו ראשי הקהילה היהודית על חברת הגנרטורים כי מדובר במעשה לא חוקי.

ביום שני בבוקר ננעל בית הכנסת על ידי הקהילה באופן סופי ובחצרו הוצבו שומרים ואנשי משטרה חמושים.