עמיר פרץ: אני שמאל ולא מסתיר זאת

יו"ר מפלגת העבודה פוסל ישיבה עם נתניהו ומתכוון להעביר קולות ממחנה הימין לשמאל. היעד שלו: 15 מנדטים לעבודה.

103FM , ב' בתמוז תשע"ט

עמיר פרץ
עמיר פרץ
Photo by Flash90

יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ התראיין הבוקר (שישי) לרדיו 103FM והתייחס לסקר שניבא למפלגתו שישה מנדטים בלבד.

פרץ לא נשמע מודאג במיוחד מהתוצאות. "סקרים טוב להריח, אסור לבלוע", אמר בשיחה עם ניסים משעל. "אני יודע מה המגמות שלנו. אנחנו מקבלים 8 מנדטים אבל זה לא העניין. העניין הוא שלאיש פוליטי צריך להיות מספיק אומץ להכין תוכנית עבודה, והרי בעובדה שאמרתי שאנחנו רק 15 מנדטים, התכתבתי עם המציאות ואמרתי שמפלגת העבודה היא לא הכתובת להקים ממשלה. יש מועמד אחר וקוראים לו בני גנץ".

אמרת שתעביר 4 מנדטים מהימין. איך? אתה הרי מגדיר את עצמך כשמאל.
"אני שמח שאני שמאל ואני לא מסתיר זאת. אני נלחם על כך שהמושג 'שמאל' הוא שונה לחלוטין מהדרך שמטפלים בו במדינת ישראל. שמאל זה דמוקרטיה, שלום, ביטחון, סולידריות וצדק חברתי. אם אנשים יקבלו את המושג הזה אז בוודאי שיצבעו עבורנו.

"היתרון של מצביעי הליכוד שאני מאוד אוהב זה שהם אוהבים אנשים אמינים, והם יודעים שאני אדם אמין. אני לא אומר שאעביר 10 מנדטים, אלא 3 מתוך מצבור הקולות של אלה שהצביעו למשה כחלון ולאורלי לוי, ועוד 2 מנדטים מהמגזר הערבי והדרוזי".

בריאיונות קודמים טען פרץ כי לא תהיה לו בעיה להעניק את ראשות הרשימה ליריבו הפוליטי הגדול אהוד ברק. "קיימתי שיחות עם ברק", אישר פרץ, "והצעתי לו לבוא למפלגת העבודה – זאת למרות שהמשקעים בינינו ידועים. אמרתי לו שאם יבוא, אין לי שום בעיה לתת לו להיות מספר אחד. 'עזור לי לשקם את הבית'.

"אמרתי לו שאם יבוא יחד איתי לשקם את מפלגת העבודה מתוך מפלגת העבודה, לא אשלול כלום כולל העובדה שהוא יהיה במקום הראשון", הוסיף. עם זאת, העובדה שברק סרב להצעה והחליט להקים מפלגה משלו, שינתה את המצב. "שלא יהיו אי הבנות. הוא הקים בית אחר ועכשיו אנחנו שתי מפלגות. אדאג שמפלגת העבודה תהיה הציר המרכזי בכל דיון בעתיד. אקיים דיונים עם אהוד ברק, הורוביץ, אורלי לוי ובני גנץ".

האם במשא ומתן בינך לבין ברק תהיה מוכן לוותר לו על המקום הראשון?
"יש כאן שני פרמטרים: מי מביא יותר מנדטים מהימין, ומי מרחיב את הגוש. מה שיעמוד לנגד עיניי זה טובת המדינה, טובת הגוש וסביב זה נחליט. אם יסתבר שברק מביא את התשובה הטובה ביותר להגדלת הגוש ולהבאת מנדטים מהימין אז בהחלט נשקול זאת ברצינות, אבל אם לא – אז גם ברק יצטרך לשקול ברצינות. אי אפשר שהאמירה 'באים להציל את המדינה' תהיה כל כך דרמטית, ובסוף העניינים האישיים יהוו מחסום. אני מודיע שמבחינתי העניינים האישיים לא יהוו מחסום".

אם כך, תצטרף לממשלה בראשות נתניהו.
"זו סוגיה אחרת לחלוטין. היחסים ביני לבין נתניהו הם יחסים ארוכים - הוא היה שר האוצר ואני הייתי יו"ר ההסתדרות. הסתבר לנו שאנחנו מגיעים מעולמות שונים לחלוטין ותהום אידיאולוגית פעורה בינינו, אך עם זאת יש בינינו הערכה הדדית. אולם, העובדה שהיום יש ראש ממשלה שיש נגדו כתב חשדות כל כך חמור מייצרת מצב שבו אנחנו לא באים לשבת עם נתניהו אלא באים להחליף אותו".

כלומר לא תצטרף לממשלה בראשותו.
"אני אומר את זה במפורש. אנחנו באים להחליף אותו ולא להיות חלק ממשלתו. אני מקווה שהכל ברור. ננהל משא ומתן עם כל הגורמים בממשלת שמאל, נעשה חיבורים ונשתף פעולה עם כל מי שמסוגל להביא קולות מהימין. אבל לא נשב עם נתניהו".