פרשת ''הגננת המתעללת"
תמרור אזהרה להורים

הפסיכולוג ד"ר חן-גל: להורים תפקיד בזיהוי פגיעה בילדיהם. יש לדרוש ליווי והדרכה למטפלות במעונות. ניתן לזהות מטפלות שחוקות ולסייע.

שמעון כהן , ד' בתמוז תשע"ט

מחאות האמהות. ארכיון
מחאות האמהות. ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בבית המשפט המחוזי בלוד הגישה הבוקר הפרקליטות כתב אישום קשה נגד כרמל מעודה, המטפלת במעון בראש העין, ובו 18 מקרי התעללות ותקיפה כלפי הפעוטות.

זהו לא המקרה הראשון של התעללות בפעוטות וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד"ר שי חן-גל, פסיכולוג ראשי ברשת "עמל ומעבר", על האופן בו ניתן לזהות התעללות, ומה נכון לעשות במידה ומתגלה אירוע שכזה.

"המקרה המזעזע בראש העין אמור לשמש לכולנו תמרור אזהרה. צריך לאתר ולסייע לאוכלוסיות של חסרי ישע, ילדים וקשישים", אומר ד"ר חן-גל הסבור כי ברבים מהמקרים נוכחותה של מצלמה מונעת רבים מהמקרים. זאת על אף שבאירוע המדובר בראש העין הוצבו מצלמות ועל ידי המטפלת עצמה, ולמרות זאת המעשים לא נמנעו.

חן-גל מספר כי בבית האבות של הרשת שלו שימשו המצלמות לא רק כדי למנוע מקרים של פגיעה במטופלים אלא גם כדי להדריך את המטפלים כיצד נכון לטפל טוב יותר, "המוקד המתצפת הוא למעשה מוקד הדרכה", אומר חן-גל.

ומה באשר לזיהוי פגיעות אצל ילדים שעדיין אינם מדברים? "בתחום הפסיכולוגיה יש כלים לאתר פגיעה בילדים, דרך ציורים ודרך משחק ודרך שינויי התנהגות", אומר ד"ר חן-גל ומוסיף כי "ניתן לאתר מטפלות וגננות שסף הלחץ והשחיקה שלהן נמוך ולהן לתת ליווי צמוד. מערך הדרכה הוא קריטי לתפקוד נכון של הצוות".

המעקב אחר ההתנהלות במעונות לא צריך להיות דווקא של אנשי מקצוע, ולהורים, כך הוא קובע תפקיד מרכזי באיתור פגיעות בילדיהם. "הורים יכולים לבדוק אם מישהו מלווה את המטפלת ומדריך אותה. חשוב שגננת תדע שהורים מבקשים שהיא תקבל הדרכה שתמנע שחיקה ולא כערעור על היותה גננת טובה. הידע המקצועי אמנם נמצא אצל אנשי המקצוע, אבל מי שרואה את הילד בתפקוד היומיומי שלו הם המשפחה. אם רואים שינוי בהתנהגות זה יכול להוות תמרור אזהרה. לא צריך לבנות על פסיכולוגים. יש לעקוב אחר שינויים בהרגלי האכילה, סיוטים בלילה ועוד. להורים תפקיד מאוד חשוב".

באשר להתנהלות במקרה של גילוי פגיעה בילד, סבור ד"ר חן-גל כי הדברים משתנים ממקרה למקרה ויש להיוועץ באנשי מקצוע, בעיקר מאחר ומדובר במקרים עדינים מאוד בעלי השלכות משמעותיות.