"להניע ולהעיר את נתיבות חיינו"

בסוף השבוע נערך בירוחם אירוע לציון חצי יובל להקמתה של ישיבת ההסדר בעיר בהשתתפות אלפים מבוגרי הישיבה, ידידיה ותושבי העיר.

ערוץ 7 , ד' בתמוז תשע"ט

בוגרי הישיבה בתמונה משותפת
בוגרי הישיבה בתמונה משותפת
צילום: אור אלכסנברג

בסוף השבוע התקיים בישיבת ההסדר בירוחם אירוע לרגל 25 שנים להקמת ישיבת ההסדר בירוחם.

במהלך הערב התקיימו מעגלי שיח של בוגרי הישיבה ורבניה על הקשר עם בית המדרש תוך רצף החיים, על ערכי הישיבה ותורתה ועל הציפייה לעתיד משותף של הישיבה ובוגריה.

בסיום הערב התקיימה עצרת בה נשאו דברים רבני הישיבה ונציגי הבוגרים. בנוסף, הוקרנו סרטונים המציגים את רוח הישיבה ועשייתה לאורך השנים.

באירוע, בו השתתפו כ-1,500 איש מקרב תושבי ירוחם, תלמידי הישיבה, ידידיה, בוגריה ובני משפחותיהם, השתתף גם הרב אליהו בלומנצויג ראש הישיבה, סגני ראש הישיבה הרב אוריאל עיטם והרב חיים וולפסון, הרב יצחק שלו רבה של העיר ירוחם, ח"כ מיכאל ביטון, ראש מועצת ירוחם טל אוחנה, הרב יוסף צבי רימון רב המרכז האקדמי לב וקהילת אלון שבות דרום והעיתונאי אלישיב רייכנר בוגר מחזור א' בישיבה. ה

ערב עסק רבות בקשר העתידי בין הישיבה ובוגריה, ואף הושקה בו קהילת בוגרי ישיבת ההסדר ירוחם. האירוע נערך תחת הכותרת "חיים ברוח ירוחם" והציג את שלושת המעגלים – חיים, רוח, ירוחם.

ישיבת ההסדר בירוחם הוקמה לפני כ-25 שנים על ידי שמוליק בן שלום, פעיל התיישבות חברתי והרב אליהו בלומנצויג כשלנגד עיניהם עמד החיבור בין לימוד התורה המעמיק ושותפות לעם ישראל.

יחד עם חברים נוספים לדרך, הם החלו בגיוס תלמידי ישיבה והשתלבו בעשייה חברתית בירוחם. הקשר בין הישיבה ליישוב ההולך ומתפתח נותר בעינו, תלמידי הישיבה מתנדבים בעיר במסגרות שונות ונמצאים בקשר חי ושוטף עם התושבים.

לאורך השנים חרטה הישיבה על דגלה לימוד תורה מעמיק יחד עם מעורבות גבוהה עם הציבור, דבר שבא לידי ביטוי גם בתפיסה הממלכתית של הישיבה. באופן טבעי, רקמה הישיבה על הפרוכת בבית המדרש את הפסוק מתהילים: "חסד ואמת נפגשו, צדק ושלום נשקו".

"במהלך השנה הראשונה הקמנו את קרן הצדקה", סיפר הרב אודי רט, בן מחזור א' בישיבה. "אחד המשפטים ששמוליק בן שלום אמר וזכור לי עד היום היה: אני לא צריך שתגורו דווקא בירוחם, אני רוצה שלכל מקום אליו תגיעו בעתיד תמצאו את ירוחם".

ראש ישיבת ההסדר בירוחם הרב אליהו בלומנצויג סיכם, "כאן, בבית המדרש הזה, רקמנו ונמשיך לרקום יחדיו חלומות רבים. כאן למדנו להתבונן בכנסת ישראל על שבטיה ומשפחותיה, ללמוד לחוש בערנות וברגישות את זרמי השעה ולעיין היטב בדרכנו. אנו מקווים שהתכנסות מרגשת זו, תעוררנו להתאהב כל בוקר מחדש בחלומותינו, ומכוחם להניע ולהאיר את נתיבות חיינו".