סא״ל מ׳ - גיבור ישראל שהקדיש את חייו למען המדינה

ח"כ גבי אשכנזי על תחקיר הפעולה שהסתבכה ברצועת עזה: "את השגיאות והתקלות בפעילות בחאן יונס צריך ללמוד ולתקן".

ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"ט

גבי אשכנזי
גבי אשכנזי
Photo by Tomer Neuberg/Flash90

ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) התייחס לתוצאות תחקיר הפעולה החשאית ברצועת עזה שקבע כי הכוח ביצע מספר שגיאות שהביאו לחשיפתו.

"בזמן שהתקשורת רועשת, והפרשנים מדברים על השגיאות, התקלות והמחדלים, ראוי שנזכור: סא״ל מ׳ לקח חלק במבצע נועז, הציל חיים ואנחנו צריכים לדאוג שדמותו תיזכר כגיבור ישראל שהקדיש את חייו למען המדינה".

לדבריו "כמי שהוביל פעילויות מסוג זה, והכיר את סא״ל מ׳ וחבריו, פעולות בשטח אויב כרוכות תמיד בסיכון, אבל חיוניות לביטחון מדינת ישראל".

ח"כ אשכנזי הוסיף כי את השגיאות והתקלות בפעילות בחאן יונס צריך ללמוד ולתקן, "אני סומך על צה״ל והמפקדים שיעשו זאת כפי שנדרש".

מסקנות צוות הבדיקה המטכ"לי שהוקם לאחר הפעולה החשאית ברצועת עזה שבה נהרג סגן אלוף מ' הוצגה לרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי. באירוע שהתרחש ב-11 בנובמבר נפצע קצין צה"ל נוסף באורח בינוני.

הרמטכ"ל קבע כי משימת המבצע לא בוצעה, הביע צער עמוק על נפילתו של סא"ל מ' וציין את הגבורה שהופגנה על-ידי הלוחמים.

בתחקיר נקבע כי סא"ל מ' נהרג מאש תועה של כוחותינו. הרמטכ"ל ציין כי מניתוח השתלשלות האירועים במבצע עולות מספר שגיאות ותקלות שהביאו לחשיפת הכוח, המצביעות על פערים בשיטת הביצוע ובתהליך ההכנות.

כמו כן, הוצגו שורת מסקנות ולקחים הקשורים בתהליך התכנון של המבצע המיוחד, בשיטות המבצעיות שבשימוש המערך המיוחד, בפיקוד ובשליטה על מבצעים המיוחדים ובהתארגנות המערך. כן גובשו לקחים באשר לממשקים בין מערך המבצעים המיוחדים לרמה המטכ״לית אשר הטמעתם מתבצעת כבר בימים אלה ולאורם מגובשת תכנית העבודה של המערך בראייה רב-שנתית.