מצוקה, חרדה וחוסר תפקוד

דליה יוסף, מנהלת קו הסיוע של נט"ל, מספרת על עלייה בפניות לקבלת סיוע נפשי בדרום, חמש שנים אחרי 'צוק איתן'.

ניצן קידר , ו' בתמוז תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: istock

"יש חוויה שהבית הוא המקום הלא בטוח"

חמש שנים אחרי מבצע צוק איתן, עמותת נט"ל המסייעת לנפגעי טראומה וטרור, מדווחת על עלייה של 55% בפניות של תושבי הדרום שסובלים ממצוקות בעקבות האירועים שמעיבים על חייהם כתוצאה מהטרור מעזה.

דליה יוסף, מנהלת קו הסיוע של נט"ל, מסבירה את הנתונים: “אנחנו מדברים על 18 שנים של מצב לחץ מתמשך ומצטבר ומה שמאפיין את השנה האחרונה זה הסבבים המאוד קצרים, אך מאוד אינטנסיביים.

“הסבב האחרון כלל 700 טילים בשלושה ימים ומעגלי הפגיעות הולכים וגוברים כשיותר ויותר אנשים מראים סימנים של מצוקה, חרדה וחוסר תפקוד", היא אומרת בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריה, "יש חוויה שכל הזמן יש שגרת אירועים וחירום. אין חוויה של מקום בטוח גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים. יש מצב שבו אין שקט פנימי ואין שקט חיצוני והבית הוא המקום הלא בטוח. זו חוויה שבעיני מבחוץ מאוד קשה להבין את העומק שלה עד שלא חווים אותה".

אז איך עוזרים לאותם אנשים? "אנחנו, ראשית, אוזן קשבת בשבילם. אנחנו נותנים להם כלים להתמודדות, מנסים לנרמל להם חלק מהמצב ובמקרה הצורך מפנים אותם לטיפול קליני. בעצם, משתמשים בכל הכלים שלנו כדי ליצור להם את החוויה של יכולת התמודדות ויצירת איזשהו מקום בטוח.

״בשלושת הסבבים האחרונים קיבלנו כאלף פניות וכשאנחנו חוזרים לאנשים אנחנו שומעים שהם חזרו לתפקוד. בגלל מצב הלחץ המצטבר אנחנו רואים מצוקות הרבה יותר עמוקות ורחבות ויש עלייה חדה בפניות, הן מצד ילדים והורים והן מצד חיילים משוחררים".

יוסף מספרת על סוג הבעיות השכיח ביותר בו נתקלים המוקדנים. "אנחנו שומעים הרבה חרדות וגם שינויים בהתנהגות של ילדים שחוששים לצאת מהממ"ד. הגיע אלי מקרה של משפחה מאזור הדרום שהילד ישן בקיץ הלוהט עם שמיכה עבה מעל לראש וסוגר את כל החלונות כי הוא מאוד מפחד. זה בא לידי ביטוי גם ברמה הרגשית וגם ברמה ההתנהגותית. יש מקרים רבים של ילדים שמראים שינוי תפקוד והבלטת קושי וחרדה ברמה גבוהה שזקוקה להתערבות טיפולית".