הנגיד: הבחירות העצימו את אי הוודאות

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון סיפר אתמול בתדרוך לכתבים כי אי הודאות הכלכלית התגברה עם ההחלטה ללכת לבחירות נוספות.

מיכל לוי , ו' בתמוז תשע"ט

פרופ' אמיר ירון
פרופ' אמיר ירון
צילום: דוברות

על רקע החלטת הוועדה המוניטרית בבנק ישראל אתמול להותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.25 אחוז, כינס נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון תדרוך כתבים וסיפר על אי הודאות הכלכלית שהתגברה עם ההחלטה ללכת לבחירות נוספות.

"הדיונים אף פעם לא פשוטים, והפעם הם היו מורכבים במיוחד, היות ובחלק מהפרמטרים על פיהם מגבשת הוועדה המוניטרית את המדיניות חלו בשבועות האחרונים התפתחויות משמעותיות, ולעיתים בכיוונים מנוגדים", סיפר הנגיד על ההחלטה.

"אי הוודאות גברה עם ההחלטה על מערכת בחירות נוספת, ובפרט קשה בשלב זה להעריך באילו צעדים תנקוט הממשלה כדי להתמודד עם בעיית הגרעון ומה תהיה השפעתם על המשק".

הנגיד ציין כי בכלכלה העולמית מתגבשת תמונה של האטה וירידה באינפלציה, על רקע התעצמות הסיכונים הפוליטיים, ואלו מביאים לכך שגדלה ההסתברות לתפנית במדיניות המוניטרית של חלק מהבנקים המרכזיים העיקריים.

"חיזוי העתיד הוא תמיד מלאכה מורכבת אולם בעת הזו יש תחושה שחלק מההתפתחויות שאנו עדים להן מתאפיינות ברמת אי־ודאות גבוהה במיוחד, ולכן קשה עוד יותר להעריך את תוצאותיהן. אי הוודאות הפוליטית בישראל נמשכת, והחדשות מהכלכלה העולמית משתנות כל העת ומשנות את ההערכות אודות הפעילות, האינפלציה, והמדיניות המוניטרית בעולם. יתכן שבמסגרת התוואי ההדרגתי והזהיר אליו מכוונת הוועדה, יהיה צורך להעלות את הריבית באחת ההחלטות הבאות".