חזר לצפון קוריאה; "אסיר תודה"

האזרח מהדרום, צ'ו אין גוק, הוא בנו של שר החוץ הדרום קוריאני לשעבר, צ'ו דוק שין, שערק לפני 30 שנה לקוריאה הצפונית יחד עם רעייתו

מיכל לוי , ו' בתמוז תשע"ט

צפון קוריאה
צפון קוריאה
צילום: משה שי. פלאש 90

אזרח דרום קוריאני נחת אתמול בשדה התעופה הבינלאומי בפיונגיאנג, והצהיר על החלטתו לעבור ולהתגורר במדינה הדיקטטורית, כדי לכבד את רצון הוריו שעשו צעד דומה לפני כשלושה עשורים.

האזרח מהדרום, צ'ו אין גוק, הוא בנו של שר החוץ הדרום קוריאני לשעבר, צ'ו דוק שין, שערק לפני 30 שנה לקוריאה הצפונית יחד עם רעייתו. שלוש שנים מאוחר יותר הוא מת בנסיבות שאינן ידועות עד היום בדרום.

עם נחיתתו בפיונגיאנג התקבל צ'ו על ידי עיתונאים נרגשים שמיהרו לגבות ממנו הצהרה לצרכי תעמולה. "אני אסיר תודה לרפובליקה שאימצה אותי בחום", אמר צ'ו אל מול המצלמות.

בקוריאה הדרומית הגיבו כי כל אזרח החפץ בכך רשאי להגר לקוריאה הצפונית, וכי המדינה אינה עוקבת אחרי אזרחיה משום שהיא מכבדת את חופש התנועה.

שר האיחוד של קוריאה הדרומית הוסיף, כי בעבר כבר היו אזרחים שערקו לצפון, אך בחלק מהמקרים החליט המשטר הקומוניסטי של משפחת קים להחזיר אותם לקוריאה הדרומית לאחר זמן מה, משום שלטענתו "הם לא כיבדו את ההתנהלות התעמולתית שלה".

במשך השנים ערקו כ־30 אלף אזרחי קוריאה הצפונית לקוריאה הדרומית, ולעומתם מספר המהגרים מהדרום לצפון נמוך מאוד ועומד ככל הנראה על עשרות בודדות לאורך יותר מ־60 שנות נתק בין המדינות.