אתם שומרים על חומות מדינת ישראל

נשיא המדינה ביקר בבסיס האימונים של משמר הגבול. "תודה שאתם מאפשרים את הביטחון האישי של כולנו".

אורלי הררי , ו' בתמוז תשע"ט

ריבלין בתרגיל המדמה פיגוע בעיר העתיקה בי-ם
ריבלין בתרגיל המדמה פיגוע בעיר העתיקה בי-ם
צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה מבקר בבסיס האימונים של משמר הגבול

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום (ג') בבסיס האימונים של משמר הגבול.

הנשיא לווה בסיורו על ידי מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן ומפקד משמר הגבול ניצב יעקב שבתאי, שאף סקר בפני הנשיא את האתגרים העומדים בפני משמר הגבול בגזרות השונות.

במהלך ביקורו צפה הנשיא בתצוגת יכולות מגוונת שכללה לוחמה בשטחים עירוניים דוגמאת סמטאות העיר העתיקה בירושלים שהועתקו למתחם אימונים בבסיס, השתלטות לוחמים על אוטובוס ועליו מחבל, השתלטות על זירה של פיגוע דריסה ופריצה של לוחמי הימ"מ לאזור כפרי והתקלות במחבלים.

הנשיא הודה ללוחמים ולסגל הפיקוד הבכיר בראשות מ״מ המפכ״ל ואמר: ״אני מבקר ביחידות מפעם לפעם, פוגש אתכם במקומות בהם אתם שומרים על חומות מדינת ישראל שאתם המופקדים על שמירתה".

הנשיא הוסיף: ״אני רוצה להודות לכם על כך שאתם מאפשרים את הביטחון האישי של כולנו ואת יכולתנו לחיות כאן גם בימים של מתיחות ואיום. צה״ל הוא צבא העם, ואתם, אתם המשטרה של העם״.

הנשיא התייחס לביקוש הגובר לגיוס למג״ב בקרב הנוער בישראל. בין כלל הלוחמים פגש הנשיא את הלוחמות התאומות רוני ועדן ויצמן מאשדוד, בנות 19 שהתעקשו להגיע לשרת יחד במג״ב וברך אותן בחום.

כמו כן, שיבח את מפקדי היחידה על הפעילות שהם מובילים שמקבלת מהנוער המתגייס את החיזוק המוחשי ביותר. הנשיא התייחס אל גל המחאה בקרב הקהילה יוצאת אתיופיה וביקש להדגיש כי ברור לכל שזכות המחאה עומדת איתן לכל אזרח החש צורך בכך.

״אני יודע שהמשטרה יודעת ונחלמת על זכותו של כל אזרח להביע את דעתו. על חופש הדיבור. על היכולת לבקר, להעיר הערות ועל היכולת גם להתלונן״, אמר הנשיא והוסיף ״אני בטוח שהמשטרה בודקת את עצמה ושאתם תעשו כל שביכולתם על מנת לבדוק פרטים ועובדות שטעונות בירור ולאחר מכן תסיקו את המסקנות ותפיקו את הלקחים״.

בנוסף הדגיש הנשיא כי לצד הצורך לאפשר מחאה על המשטרה לוודא כי זו אינה גולשת לאנרכיה והדגיש כי הוא עומד מאחורי המשטרה במשימתה להבטיח כי דבר שכזה לא יתרחש. ״אם אנחנו נאפשר אנרכיה אנה אנו באים?״, אמר הנשיא והודה ללוחמים ולמפקדים על קבלת הפנים והביקור המקיף.

מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב שבתאי: "זה ביקור היסטורי עבורינו. זו הפעם הראשונה שבה נשיא מדינת ישראל מבקר באופן רשמי בבסיס ההדרכה של מג"ב, בית היוצר של אלפי לוחמים ולוחמות שמשרתים את מדינת ישראל בכל ימות השנה, חגים, שבתות, ימים ולילות לשמירה על ביטחון אזרחי ישראל. לפניך כבוד הנשיא מאות לוחמים ולוחמות, בדואים, צ'רקסים, דרוזים, נוצרים, יהודים ועוד מגוון עדות ודתות. חיל המרכיב בגאון את כל חלקי החברה הישראלית. זו גאוותנו וזהו המשאב היקר לנו מכל, המשאב האנושי. אנו גאים לשרת את עם ישראל ומודים לך על ההשראה, התמיכה והרוח הגבית שאתה מעניק לנו".

מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן: "אדוני הנשיא, בפתח הדברים אני מבקש להודות לך על הביקור. מבחינתנו זה ביקור חשוב ומשמעותי מאוד, בעיקר בעת הזאת שבה המשטרה מתמודדת עם אתגרים מורכבים מאוד. אנו מתמודדים עם מחאות רגישות ונפיצות מאוד, כאשר לנגד עינינו כל העת הרצון לשמור על האיזון שבין חופש הביטוי והמחאה לבין הסדר הציבורי, שלום הציבור ושלטון החוק. זהו איזון עדין מאוד וחשוב לנו מאוד לשמור עליו ככל שניתן.

''מבחינתי, עצם הביקור מהווה הבעת תמיכה ועידוד מבית הנשיא למשטרת ישראל, וזה דבר מחזק מאוד עבורי ועבור כלל השוטרים והלוחמים בארגון. משטרת ישראל היא המשטרה של כולם, והיא חרטה על דגלה "לשרת ולהגן" על כל הקבוצות בחברה הישראלית, ללא הבדל של דת גזע או מין.

''המשטרה, ומשמר הגבול בתוכה, הם ממש תמונת מראה של החברה הישראלית. משמר הגבול הוא הזרוע הלוחמת של המשטרה. החיל מוצב בחזית העשייה המבצעית של משטרת ישראל ומוטלות עליו משימות מורכבות וחשובות. לחיל יש יכולות מבצעיות גבוהות ומגוונות ביותר, שאת חלקם הצגנו בפניך היום. שוב, אני שמח מאוד על הביקור, ומודה לך שהקדשת את הזמן והגעת לכן", הוסיף ניצב כהן.