המאבק לקבלת אזרחות הגרמנית

כ-100 צאצאי פליטים יהודים שנמלטו מגרמניה מנהלים בימים אלו מאבק בממשלת גרמניה, שדחתה את בקשתם להשבת האזרחות הגרמנית.

ניסן צור , ז' בתמוז תשע"ט

גרמניה
גרמניה
iStock

100 צאצאי יהודים שנמלטו מגרמניה בתקופת המשטר הנאצי מנהלים מאבק על מנת לקבל אזרחות גרמנית, לאחר שממשלת גרמניה דחתה את בקשתם לקבל בחזרה את האזרחות הגרמנית שהייתה להוריהם או סבם וסבתם.

בחודשים האחרונים, בעיקר מאז ההחלטה על פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, הגישו מאות יהודים מרחבי העולם, צאצאיהם של יהודים גרמנים שנמלטו מאימת הנאצים, בקשה ממשלת גרמניה לקבל בחזרה את האזרחות היהודיות שנשללה מהוריהם.

מעל למאה בקשות כאלו נדחו על ידי הממשלה הגרמנית, אלא שצאצאי היהודים החליטו שלא לוותר והתאגדו על מנת להיאבק לקבלת האזרחות הגרמנית בכל זאת. חלק מהבקשות נדחו מאחר ולטענת ממשלת גרמניה איבדו ההורים את אזרחותת הגרמנית לאחר שנמלטו מאימת המשטר הגרמני בשנת 1940, אך עוד לפני שהמשטר הנאצי החליט על לקיחת האזרחות שלהם בכפייה בשנת 1941.

עיתון ה"גארדיאן" הבריטי הביא את סיפורם של כמה מצאצאי היהודים שמבקשים כעת לקבל חזרה את אזרחותם הגרמנית. "אני כועסת מאוד על חוסר הצדק המזוויע הזה. אם המדינה הגרמנית רוצה שיתייחסו ברצינות לטענות שלה כי היא מתמודדת עם העבר, צריכה לפעול במהירות לתיקון העוול הזה", אמרה ברברה הנלי, שסבה היהודי-גרמני נמלט לבריטניה בשנת 1938, זמן קצר לאחר ליל הבדולח.

הבקשה שלה לקבל חזרה את האזרחות הגרמנית נדחתה בטענה ש"אמה של הנלי התחתנה עם אזרח בריטי ואני נולדתי בשנת 1945, את האזרחות הגרמנית ניתן לקבל רק דרך אזרחותו של האב".

לעזרתם של צאצאי היהודים שנלחמים לקבל חזרתה את האזרחות הגרמנית נרתם "ארגון הפליטים היהודיים", שפנה לממשלת גרמניה ודרש להכיר בעובדה שיהודים רבים נאלצו להימלט מאימת הנאצים והוא מבקש להחזיר כעת לצאצאיהם את האזרחות הגרמנית.

"ביקשנו מהממשלה הגרמנית לספק הצדקה מוסרית למדיניות הדחייה שלה, אבל חודשים ארוכים אנו ממתינים לתשובה. אנו נחושים להמשיך ולפעול בכל דרך על מנת לקבל את האזרחות שנלקחה ללא הצדקה", אמר ניקולס קורטמן, חבר בארגון הפליטים היהודים שביקש את אזרחותו הגרמנית בחזרה.

גם סילביה פינזי, שביקשה להשיב את אזרחותה הגרמנית, נדחתה. "הממשלה הגרמנית דחתה את הבקשה שלי כי שאמי, יהודיה-גרמנית, הגיעה ללונדון בגיל 21 והתחתנה עם פליט יהודי-איטלקי, ולכן הממשלה הגרמנית לא מוכנה להשיב לי את האזרחות הגרמנית" סיפרה פינזי בכעס ל"גארדיאן".