הרב יוסף: לא למנוע כניסה לבית כנסת

במכתב נוקב ששיגר לראשי מרכז רבני אירופה כותב הרב הראשי הרב יוסף כי לאפשר לאלתר את פתיחת בית הכנסת 'אייזיק שול' בפולין

מיכל לוי , ז' בתמוז תשע"ט

הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסף
צילום: קובי ריכטר/TPS

בעקבות סגירת בית הכנסת 'אייזיק שול' בפולין על ידי ראשי הקהילה היהודית המקומית שיגר הראשל”צ הרב יצחק יוסף מכתב נוקב לראשי מרכז רבני אירופה, הרב מנחם מרגולין והרב אריה גולדברג, בו הוא מלין על השתשלות האירועים שהובילו לסגירת בית הכנסת.

"יש להצר על כך שבית הכנסת הופך להיות חלק ממאבק ונמנעת הכניסה למתפללים", הוא כותב.

לדבריו, חילוקי דעות בעניינים ממוניים אין בכוחם להוביל לסגירת בית כנסת. "אין ולא יכולה להיות שום הצדקה להפרעה לשגרת התפילות בבתי הכנסת בכל מקום שהם", כתב הרב יוסף והוסיף: "במקום שיש חילוקי דעות ייקבעו על פי דין תורה בפני בי”ד רבני שידון בזה… ובינתיים בכל מקרה אין רשאים למנוע כניסה לבית כנסת".

הרב יוסף קרא “לכל מי שבידו לסייע לעניין, למנוע את סגירת בית הכנסת – ויפה שעה אחת קודם”.

בהמשך חיזק את ידי הרב גור אריה “בפעולותיו הברוכות למען הקהילה היהודית בקרקוב בפרט ובפולין בכלל”, ומברכו שימשיך בפעולותיו הברוכות המביאות לקידוש שם שמים ברבים.

גם השר לשירותי הדת יצחק וקנין פנה במכתב לשרה הממונה על שירותי הדת בפולין, אלזביטה ווייטק, "נדהמתי לשמוע כי בתקופה האחרונה הפך בית הכנסת הנדון למושא מחלוקת פנימית בין ראשי הקהילה היהודית לבין הרה”ג אליעזר גור אריה אשר מוסר נפשו למען היהדות בכלל ולמען יהודי קרקוב בפרט”.

השר וקנין הוסיף, "ועוד יותר נדהמתי מהעובדה כי עד לבירור מחלוקת זו בערכאות המתאימות נסגר בית הכנסת על מנעול ובריח, וליהודי קרקוב לא ניתנת האפשרות הבסיסית ביותר… לשאת תפילה בבית הכנסת".

הוא פנה אל שרת שירותי הדת בפולין בבקשה, "להורות על פתיחת בית הכנסת הנ”ל ולאפשר קיום תפילות באופן סדיר בכל ימות השבוע כפי שהיה עד כה – עד להכרעת בית המשפט בסכסוך הכספי בין הנידונים".

ממרכז רבני אירופה נמסר, כי ימשיכו לפעול בכל דרך להביא לפתיחת בית הכנסת הסגור, ולאפשר ליהודי קרקוב ליהנות מהנהגתו הברוכה של רבי אליעזר גור אריה, כאשר כל דיון ומחלוקת אחת דינם להידון בפני בית דין צדק רבני.

כזכור, בעקבות סכסוך ממוני בין כמה מראשי הקהילה היהודית לבין רב הקהילה בקרקוב, רבי אליעזר גור אריה, החליטו ראשי הקהילה לסגור את ‘אייזיק שול’ – בית הכנסת היהודי היחיד שפעיל בקרקוב ומשמש את יהודי המקום ותיירים לתורה ולתפילה בכל ימות השנה והציבו במקום שומרים על מנת למנוע כניסת מתפללים.