"הסכין הייתה שם כדי לבצע פיגוע נקמה"

לוחמי מעברים בגדוד ארז היו במרחק שניות מאירוע מסוכן שנמנע בזכות חדות העין של אחת הלוחמות.

נעמי סומר, אתר צה"ל , ז' בתמוז תשע"ט

הסכין בתוך התיק
הסכין בתוך התיק
צילום: דובר צה"ל

חן כהן, לוחמת מעברים בגדוד ארז, וחבריה לפלוגה, היו במרחק שניות מאירוע מסוכן שנמנע בזכות חדות העין שלה ומחשבה זריזה.

"אנחנו נמצאים במעבר 'רחל' בדרום עוטף ירושלים, וכל יום רגיל יכול להתהפך ברגע", היא מתארת. "גם זה היה עוד יום שגרתי, עד שהגיעו קבוצה של ארבעה נשים, גבר וילד, שעברו בשרוול - עמדה שכוללת בדיקת כבודה במשקף ובדיקה גופנית במגנומטר".

"מיד כשהכבודה עברה במשקף, ראיתי את הסכין, ובינתיים הגבר והאישה עברו במגנומטר כרגיל לבדיקה הגופנית. עצרנו את שניהם ושאלנו אותם של מי התיק הגדול שזיהינו בו את הסכין".

הגבר אמר שהסכין שייכת לו ובהתחלה טען שמדובר בכלי עבודה. "אחרי שהוא הועבר לחקירות, הוא התוודה ואמר שהוא העביר את הסכין במטרה לבצע פיגוע נקמה על בן דוד שלו שהיה מעורב בתקרית באינתיפאדה השנייה", היא מספרת.

אסור להסתכן ולאבד ריכוז
צילום:דובר צה"ל

"הדבר הכי חשוב שעשינו באירוע הזה היה לנעול את הקרוסלות והמשקף ולא לאפשר לחשוד להגיע אל הכבודה שלו", מדגישה רב"ט כהן. "אם היו עוברות כמה שניות יותר הוא היה יכול להגיע אל התיק, להוציא את הסכין ולתקוף את אחד הלוחמים במעבר".

היא מספרת שזו הפעם הראשונה בה היא מסכלת פיגוע בסדר גודל כזה, ועוצרת חשוד עם אמצעי כוונה במעבר. "התפקיד הזה דורש דריכות כל הזמן, אסור להסתכן ולאבד ריכוז בדיוק בגלל מקרים כאלו. האירוע הזה באמת הזכיר לי למה אנחנו כאן, ולמה אנחנו הולכים להמשיך לעשות את העבודה שלנו בצורה הכי ערנית שיש".

רב"ט כהן התגייסה ביולי 2018 ולא הכירה את תפקיד לוחמת המעברים לפני כן לפני. "הדבר הכי טוב שעשיתי היה להגיע בראש פתוח, ובזכות המפקדים שהיו לי שהכינו אותי לתפקיד הזה, ובזכות החברים שלי כאן, זה שווה כל רגע - במיוחד רגע כזה, שאת מבינה שפיגוע נמנע בזכותך".