'בצלם' לגרמניה: להכשיר את ה-BDS

ארגוני שמאל קיצוני פנו לנשיא הבונדסטאג בבקשה לשקול שוב את הקביעה שתנועת ה-BDS היא אנטישמית.

ניצן קידר , ז' בתמוז תשע"ט

מנכ"ל "בצלם" חגי אלעד
מנכ"ל "בצלם" חגי אלעד
צילום: רויטרס

ארגון 'בצלם' פנה יחד עם ארגוני שמאל קיצוני נוספים לנשיא הבונדסטאג, בית מחוקקים התחתון של גרמניה, והביע את מחאתו נגד ההחלטה להגדיר את ה-BDS כתנועה אנטישמית, על כל המשתמע מכך.

בארגון אף ציינו כי "ההחלטה התקבלה עקב קמפיין שמנהלים גורמים ישראלים רשמיים, שאף בירכו עליה, כדי להשתיק ביקורת על ישראל, ובכלל זה על מדיניות הכיבוש, על הפרת זכויות האדם ועל צמצום מרחב הפעולה של ארגוני חברה אזרחית".

במכתב, שנשלח גם לשר החוץ הגרמני הייקו מאס, כותבים מנכ"לי הארגונים בצלם, גישה, המוקד להגנת הפרט, יש דין, עדאלה, רופאים לזכויות אדם-ישראל ושוברים שתיקה כי "למרות שאיננו מהווים חלק מתנועת ה-BDS, אנו מודאגים מאוד מהמגמה ההולכת וגוברת לטעון כי כל מי שתומך במימוש זכויות האדם של פלסטינים הוא אנטישמי. אנו דוחים מכל וכל את הרעיון לפיו חרם, מניעת השקעות, ועיצומים, הם אנטישמיים כשלעצמם. למעשה, תנועת ה-BDS מתנגדת במפורש לכל צורות הגזענות, לרבות האנטישמיות".

ב'בצלם' ציינו כי "האנטישמיות היא אמיתית ונוכחת. יש להיאבק בה - ולהביסה - בכל מקום שבו היא מתקיימת. אולם השוואתה של האנטישמיות ל-BDS פוגעת במאבק באנטישמיות עצמה. ה-BDS היא טקטיקה לא אלימה ותנועה שיזמה החברה האזרחית הפלסטינית, ואשר נתמכת על-ידי עשרות אלפי אנשים בעולם. זאת, כחלק מהמאבק לסיום הכיבוש הישראלי וכפעילות למען שוויון, חופש, כבוד וצדק לכל הפלסטינים".

במכתב יוצא הארגון במפורש נגד עמדתה הרשמית של מדינת ישראל. "בכך שההחלטה משווה את ה-BDS לאנטישמיות, היא מהדהדת את עמדתה של ממשלת ישראל, שהשקיעה מאמצים רבים בהכפשת המאבק הפלסטיני למען חירות תוך שימוש בהאשמות שווא בדבר אנטישמיות - ובה בעת טיפחה קשרים עם כמה וכמה מהמפלגות הלאומניות ביותר באירופה, לרבות כאלה ששורשיהן גזעניים בבירור. התנהלות זו עולה בקנה אחד עם מטרתה האסטרטגית של ממשלת ישראל, שאותה אסור לקבל - לשמר לנצח את שלטון הכיבוש על מיליוני פלסטינים נטולי זכויות פוליטיות, תוך השתקת כל צורה של התנגדות לעוול זה".

מארגון בצלמו נמסר בתגובה למכתב הארגונים: ''שוב מוכח שארגונים שמופעלים במימון הקרן החדשה פועלים שוב ושוב לפגוע באזרחי ישראל. בעוד מדינות העולם פועלות נגד החרם לצערנו דווקא ארגונים ישראלים פועלים ומעודדים אותו''.

נזכיר כי לפני חודשיים קיבל הבונדסטאג ברוב גדול את החקיקה שהגדירה את תנועת החרם על ישראל כאנטישמית, ואסר על העברת מימון ציבורי והעמדת מתקנים ציבוריים לטובת ארגוני BDS וכן מימון של גופים וארגונים השוללים את זכות קיומה של ישראל.

בשנת 2017 תייגה גרמניה את ארגון החרם על ישראל, BDS, כארגון אנטישמי המטיל ספק בזכותה של ישראל להתקיים ופועל בתוך הגדרת האנטישמיות.

המשרד הלאומי להגנה על החוקה בברלין פרסם דו"ח המפרט את הפעילות האנטי-דמוקרטית בפוליטיקה הגרמנית, ומחבריו האשימו את תנועת ה-BDS בפעילות על רקע אנטישמי."תנועת ה BDS מטילה ספק בזכותה של מדינת ישראל להתקיים ומאשימה את ישראל בגזענות", נכתב בדו"ח. עוד הוסיפו אנשי המשרד הגרמני להגנה על החוקה כי "קיים אזור אפור בין ביקורת לגיטימית על הפוליטיקה הישראלית לאנטישמיות האנטי-ציונית".