חשד לסחר בתינוק של צעירה עם בעיות נפשיות

צעירה מתמודדת נפש בהיריון הוצאה מישראל, תינוקה נלקח ונמסר לאימוץ - באופן לא חוקי.

ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ט

תינוק
תינוק
צילום: ISTOCK

צעירה הסובלת מבעיה נפשית הוצאה מישראל בעת שהיתה בהיריון על מנת לסחור בעוברה - כך הותר לפרסום היום (רביעי) על ידי בית משפט השלום בנצרת לבקשת חדשות 13.

האפוטרופוסית שהיתה האחראית לצעירה ומונתה על ידי המדינה, לקחה אותה בשנת 2016 לקהילה חרדית בחו"ל, דרכונה נלקח ממנה ולאחר שילדה את התינוק - עסקנים מהקהילה החרדית פעלו שהוא יועבר לאימוץ לזוג חרדים ללא ילדים.

בחדשות 13 דווח כי הצעירה הושכנה בדירת מסתור כשהיא במצב נפשי קשה מאוד ואף אושפזה במחלקה פסיכיאטרית.

בכל אותה תקופה, בני המשפחה של בן זוגה של הצעירה חיפשו אחריה, דיווחו על היעלמותה ודרשו מהרשויות לחקור האם היא הוצאה מישראל.

לאחר כעשרה חודשים, הצעירה יצרה קשר עם משפחתו של בן הזוג, ואלה דאגו להשיבה לישראל. לאף אחד מהם לא היה פיסת מידע מה עלה בגורלו של התינוק.

חקירת המשטרה נפתחה בשנת 2017 ביחידה המרכזית במחוז צפון, ולפני כארבעה חודשים חלה התפתחות בתיק ונעצרו חשודים מרכזיים: הרבנית שהוציאה את הצעירה מהארץ, פילנתרופ ועסקן חרדי שיזם וסייע בתהליך האימוץ הבלתי חוקי, עורך דין קרוב משפחה של ההורים שקיבלו את הילד וההורים עצמם, שמגדלים את הילד בישראל מזה כשלוש שנים. כל החשודים שוחררו בתנאים מגבילים.

צו איסור פרסום הוטל על מרבית מפרטי הפרשה. גורם בכיר בתיק אמר לחדשות 13: "זהו תיק שלא נראה כמוהו במדינת ישראל. לראשונה יוגש כתב אישום על עבירת חטיפה לצורך סחר בעובר".

עו״ד חוי קליין, מומחית לזכויות קטינים והוריהם שייצגה את משפחת התינוק שנחטף: "במהלך השנים משרדי מייצג בתיקים של חטיפות ילדים ועוברים מבטן אימם, על ידי מיעוט מאורגן ואכזרי שלא בהליכי אימוץ ואומנה כחוק, ושהמשטרה והרשויות בישראל מכירים היטב ובד״כ, גם אם הגיבו, היה זה באיחור רב באופן שזכותם של הורים וילדים במדינת ישראל לביטחון בסיסי נפגעה קשות".

"המיעוט הפושע מתנהל כמדינה ועל פי חוקים משלהם ואני קוראת לכל מי שנפגע לאסוף כוחות ולא להיכנע, טובת ילדכם נשמעת ונראית גם אם נדרשת לכך לחימה משפטית לא פשוטה. ילד שייך להוריו ולא לאף גורם זר וכל הליך להעברת קטין מידי הוריו חייב לעבור דרך בית המשפט, כדין".