"למצוא את המצחיק בחזרה בתשובה"

השחקן יעקב כהן מספר על המשחק, על התפקידים שמלווים לאורך שנים, וגם על החזרה בתשובה. מתוך הראיון שיפורסם בסוף השבוע בעיתון "בשבע"

דביר עמר , ז' בתמוז תשע"ט | עודכן: 01:29

השחקן יעקב כהן
השחקן יעקב כהן
צילום: שלומי יוסף

את הצמד תקע ושקע מכיר כמעט כל אזרח בישראל, ברצונו או שלא ברצונו. אם לא פגש בהם בתשדירי טלוויזיה ורדיו, הם יופיעו על מעטפת חשבון החשמל שנשלחת אליו בדואר.

אבל מי שבאמת מכיר אותם מקרוב הוא השחקן הוותיק יעקב כהן (60), שמזה 15 שנים מדובב את דמותו של שקע.

בשביל כהן, אגב, 15 שנים הן קילומטראז' קצר להרצת דמות. יותר מ-20 שנה הוא מככב בהצגה 'בוסתן ספרדי' של הבימה, ובכל זאת כשהוא מדבר עליה עדיין קל לזהות את הניצוץ בעיניים. "כבר 21 שנה אני עושה את ההצגה הזאת, אין לה אח ורע בתיאטרון", הוא נלהב, "זה לא הגיוני. 2,800 הצגות כשחקן ראשי, זה לא נתפס".

איך מתחדשים אחרי אלפיים הצגות?

"אני תמיד מנסה להתחדש ולהתרענן. אתה לומד על עצמך כל פעם עוד משהו ועוד משהו".

מה גורם להצגה הזאת להצליח כל כך?

"היא נוגעת בגעגוע. ההצגה מחברת את כולם, ספרדים ואשכנזים. היא עוסקת במשהו שכולם זוכרים, פשוט, צנוע, תמים, בירושלים של אז, דבר שאין אותו היום. אנשים נכנסים לתוך הסיפור, הפנינה שכתב הנשיא החמישי יצחק נבון. הצגתי בהצגות ובשלאגרים מטורפים, אבל דבר כזה לא היה לי בחיים. מדובר בהצגה יפהפייה".

תהליך החזרה של כהן בתשובה היה איטי מאוד והדרגתי, והחל לפני 23 שנה. על עצם התהליך הוא מעניק קרדיט לא קטן לאשתו טירנית, שהובילה את כל המשפחה לאורח חיים דתי, אך מציין כי היהדות מעולם לא הייתה זרה לו. "גדלתי בבית כזה, היהדות היא לא דבר שחדש לי. זה לא משהו שפתאום גיליתי, ראיתי אורות, הייתה תאונה וראיתי מנהרות, התעוררתי ואור גדול בא אליי. הכול בסדר", הוא מחייך.

הציעו לך להרצות על החזרה בתשובה?

"קטונתי. לא צריך לעשות הכול בפומבי, 'הנה אני עובר תהליך'. ואפילו אם ארצה לעשות את זה, לא יהיה לי זמן. אם הדבר יתרחש יום אחד, אני חושב שאעביר את זה בצורה הומוריסטית, אני אבוא מהאג'נדה שלי כאיש מצחיק.

צריך למצוא את הדברים המצחיקים בחזרה בתשובה ולא את הצד הכבד, שאנשים לא ייבהלו מזה. סיפור החזרה בתשובה יכול להיתפס אצל אנשים כדבר קשה, וצריך להבין שזה לא נורא. נכון שיש קושי", הוא מודה, "בשביל אנשים שלא רגילים לקיים מצוות זו עבודה מאוד קשה, יומיומית. צריך להפסיק עם הבינוניות".

הראיון המלא יפורסם בסוף השבוע בעיתון "בשבע"