מכשירים את עוזרי הרופא של העתיד

עוזרי הרופא פועלים במחלקות לרפואה דחופה ברחבי הארץ מעניקים טיפול רפואי לאלפי מטופלים לצד הרופאים והאחיות.

ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ט

בוגרי קורס עוזרי רפוא
בוגרי קורס עוזרי רפוא
צילום: משרד הבריאות

בטקס חגיגי ומרגש ציינו במשרד הבריאות את סיומו של מחזור ההכשרה השני של עוזרי רופא במרכזים לרפואה דחופה. את המחזור הנוכחי סיימו 29 עוזרי רופא, והם מצטרפים למחזור הקודם שבו סיימו 31 עוזרי רופא.

עוזרי הרופא פועלים במחלקות לרפואה דחופה ברחבי הארץ מעניקים טיפול רפואי לאלפי מטופלים לצד הרופאים והאחיות. הם מבצעים פעולות אבחון, טיפול, שינוע והשגחה של מטופלים מורכבים ואף מבצעים באופן מקצועי פעולות החייאה.

תפקיד עוזר הרופא פועל כחלק מתכנית הלאומית של משרד הבריאות לקידום ושיפור הפעילות במחלקות לרפואה דחופה בישראל לצד הוספת תקנים לכלל מקצועות הבריאות, שיפור תשתיות ומתן תמריצים כספיים.

מרביתם של עוזרי הרופא הם פראמדיקים בהכשרתם הקודמת, חלקם בוגרי לימודי רפואה וחלקם גם בוגרי תכנית מקבילה של עוזרי רופא מצפון אמריקה.

הידע הקליני שצברו מאפשר להם לטפל בזריזות וביעילות במקרי חירום מורכבים ומאפשר לרופאי המחלקה להסתייע בהם בהפחתת העומס המוטל עליהם, בכך שיאפשרו להם לבצע תחת השגחתם פעולות רפואיות המקדמות את האבחון והטיפול בחולה.

אודי גלבשטיין, מנהל תחום עוזרי הרופא במשרד הבריאות המוביל את תכנית ההכשרה סיפר כי בוגרי התכנית הם פורצי דרך בתחום במדינת ישראל.

"תפקיד עוזר הרופא קיים כבר למעלה מ-50 שנה בארה"ב ומתפתח מאד בשנים האחרונות במדינות נוספות. גם מערכת הבריאות בישראל מבינה את הפוטנציאל הגלום בבעל תפקיד זה לטובת מתן שירות רפואי יעיל ובטוח לפונים למחלקות לרפואה דחופה ואף בתחומי רפואה נוספים".

"הצלחתו של המיזם תלויה בראש ובראשונה באיכות כוח האדם שמוכשר לתפקיד אך גם ביכולת של מנהלי המחלקות והרופאים לקלוט אותם ולאפשר להם לפעול בהתאם לחזון של משרד הבריאות ובהתאם להמלצות האיגוד הישראלי לרפואה דחופה", הוסיף גלבשטיין.

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות הוסיפה כי "מדובר בתפקיד חשוב שמשפר את הטיפול במחלקות לרפואה דחופה ובעל פוטנציאל התרחבות לתחומים נוספים. בימים אלו מסתיימת עבודת ועדה הדנה בנושא על מנת להסדיר את סמכותם וממשק הפעולה מול צוותי הרפואה והסיעוד".