סירת הים-בולנס יוצאת לדרך

הסירה הצטרפה לצי רכבי ההצלה של מגן דוד אדום רק בשבוע שעבר, וכבר העניקה טיפול רפואי לנפגעים בכנרת.

ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ט

סירת הים-בולנס בפעולה
סירת הים-בולנס בפעולה
צילום: דוברות מד"א

סירת הים-בולנס של מד"א שהושקה בשבוע שעבר בכנרת הספיקה כבר לסייע לחולים ופצועים.

בין הנפגעים שטופלו על ידי החובשים והפראמדיקים של מד"א על סירת הים-בולנס: גבר שלקה בהתקף אלרגיה חריף, גבר שחש ברע בחוף תכלת, גולש רוח שנפגע ונקלע למצוקה במהלך גלישה, וצעירה שנחבלה בגפיים במהלך שייט בכנרת.

בנוסף, סייעה סירת הים-בולנס בחילוצם של סב ונכדיו, שנתקעו בלב הכנרת עקב תקלה טכנית בסירתם.

סירת הים-בולנס של מגן דוד אדום מאפשרת הגעת חובשים ופראמדיקים של מד"א עם ציוד רפואי מתקדם, אל מטופלים, כשהם נמצאים עדיין בתוך מי הכנרת. בכך, נחסכות דקות קריטיות, לעומת מקרים בהם הנפגע מקבל טיפול רפואי רק בהגיעו לחוף. בנוסף, צוותי מד"א על סירת הים-בולנס נותנים מענה מהיר למקרי חירום רפואיים בחופי הכנרת, כשהם מגיעים במהירות דרך הים.

בקיץ הקודם טיפלו החובשים והפראמדיקים של מד"א במאה שישים ושניים בני אדם שנמשו מהים בחופים ברחבי הארץ, ביניהם שבעה שטבעו בחופי הכנרת. במד"א לא המתינו למקרה הבא, והשיקו את סירת הים-בולנס, באמצעותה יוכלו להינצל חיים רבים.

"הסירה מיועדת למתן סיוע רפואי לכל מי שזקוקים לנו בחוף ובעיקר במים, בהם אנשים שטבעו, שנמצאים על סירה וחשים ברע, או כאלו שנפגעו בתאונת כלי שייט", מסביר ראש זרוע תגובה מידית באגף המבצעים של מד"א יוסי חלבי, "חרטום הסירה נפתח ומאפשר העלאה קלה ומהירה של הנפגע אל הסירה, בתוך שטח המים".

"על סירת הים-בולנס ניתן לטפל בכמה אנשים במקביל, כשהציוד הרפואי בה דומה לזה שעל ניידת טיפול נמרץ", מוסיף סמנכ"ל מבצעים במד"א גיל מושקוביץ. "בים-בולנס פועלים שניים עד שלושה אנשי צוות בכל משמרת, חובשים ופראמדיקים של מד"א ומשיט, רובם ממתנדבי מד"א בעמק הירדן. באמצעות כלי השייט הייחודי ניתן יהיה להציל חיים, בין היתר במקרים בהם הטובע מחולץ על ידי המציל או השיטור הימי, ועוד טרם ההגעה לחוף מקבל טיפול רפואי על הסירה. לאחר מתן טיפול ראשוני לנפגע, מסוגלת הסירה להגיע עד לקו החוף, כך שהפינוי ייעשה באופן מיטבי".