"אנחנו רואים ניסים - אלו נפלאות המשיח"

הרב דוד נחשון, שהיה מקורב מאוד לרבי מיליובאוויטש טוען שכל חסיד חב"ד מאמין שרבו הוא המשיח. "צריך להסתכל גבוה יותר, על הרוחניות".

ניצן קידר , ח' בתמוז תשע"ט

הרבי מיליובאוויטש
הרבי מיליובאוויטש
צילום: ישראל-זאב גולדשמיד

בימים אלה מלאו 25 שנים לפטירת הרבי מליובאוויטש זצ''ל, המנהיג האחרון של חסידות חב"ד, אבל לא מעט חסידים מאמינים שהמציאות מעט שונה.

אחד מהם הוא הרב דוד נחשון, מי שעומד מאחורי מפעל ניידות חב"ד. "אנחנו מגדירים את המצב הנוכחי בצורה שונה מהסתלקות. זה מצב של 25 שנים שאנחנו לא רואים את הרבי. כתוב שלפני התגלות המשיח הוא עתיד להתכסות. המינוחים קצת שונים כי בהגדרה הרבי נוכח ונמצא", הוא אומר בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "כל חסידי חב"ד בטוחים שהרבי הוא מלך המשיח וזה נסמך על דברי הגמרא ומקורות נוספים. כל זה היה בסברה, אבל ברבי רואים את כל ההגדרות של המשיח כפי שכתוב ברמב"ם. הוא לא האדמו"ר האחרון, אלא הנשיא הנוכחי של הדור שיתגלה בקרוב".

אנחנו תוהים האם כמי שנחשב מקורב לרבי יצא לו לשאול או להעלות בפני רבו שאלות בנושא. "לא שאלתי שאלות. אולי היו לי לפעמים שאלות בדרך כיצד לנהוג והאם יש הסכמה לנהוג כך או אחרת. העניין עצמו היה לי תמיד ברור", הוא משיב.

הרב נחשון גם מרחיב בנושא. "לפני 28 שנים, אחרי שהרבי אמר שיחה מאוד מרעישה וציין שהוא עשה את שלו ועכשיו אנחנו צריכים לעשות הכל כדי להביא את המשיח. ואז ניתן האות בידינו. אחד הדברים שעסקנו בהם היו פסקי דינים של רבנים בישראל שיפסקו שהרבי הוא המשיח וצריך לגאול אותנו. פעלנו לכך באותה תקופה והיו כמה וכמה רבנים שפרצו דרך ובראשם הרב אשכנזי זצ"ל, רבה של כפר חב"ד.

''בסופו של דבר זה הוגש לרבי ואני זכיתי להיות זה שנתן לו את זה. הרבי אמר לי 'יישר כוח'. באותו זמן התחלנו החתמות של החסידות שאנחנו מקבלים עלינו את מלכותו של הרבי כמלך המשיח - והרבי ענה על זה: 'תשועתכם ותהא פעולתכם נמשכת בהוספה'. הבנו זה התקבל לרצון".

"לדעתי רוב רובם של חסידי חב"ד רואים את זה באותה צורה, רק יש כאלה שרואים רק את ראיית העיניים ומצמצמים את זה ויש כאלו שמבינים שזה לא כפשוטו. הרי הרבי עודד בידו במשך 15 חודשים את שירת 'יחי אדונינו מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועד'", הוא אומר.

לדבריו, הוא גם שמע את הדברים מפורשות בשיחות של הרבי מיליובאוויטש. "בתשנ"ב אמר הרבי שהמשיח נמצא בזמן השיא והוא פועל את פעולתו בקרב העמים. איך אפשר להסביר את זמן השיא? שהרי כמה חודשים אחרי זה הוא מפסיק לדבר ואחר כך נעלם מעינינו".

"אפשר לראות זה לפי ההתרחשויות בקרב העמים. ממלכות התפרקו, כל מדינות ערב הגדולות התפרקו. סוריה, האויבת הגדולה והאיומה שלנו עם אחד הארסנלים הכי מסוכנים, התפרקה בלי שאנחנו מעורבים בעניין. המקום היחידי שיש לנו צרות, זה איפה שיהודים התערבו. שבעלי בחירה עשו לגבי ארץ ישראל החלטה ונתנו חלקים לשליטה של אויבים, הצרות לא נגמרות משם.

''אנחנו רואים בתקופה האחרונה ניסי נסים ואלו נפלאות המשיח. אם נפתח את העיניים קצת ונסתכל גבוה יותר, לדעתי הרבה יותר אנשים יראו את הדברים בצורה רוחנית ולא כמשהו גשמי שמציינים תאריך ומאורע של צדיק", הוא מסכם.