האם ניתן לחנך בכלא?

שחקני תכנית 'לפני ולפנים' הגיעו לכלא מעשיהו והציגו בפני האסירים את הסיפורים שהם שיתפו.

בשיתוף 'מכללת הרצוג' , ח' בתמוז תשע"ט

שחקני 'לפני ולפנים' עם מפקדי הכלא
שחקני 'לפני ולפנים' עם מפקדי הכלא
צילום:חני פינקלשטיין מכללת הרצוג

קבוצת סטודנטים, שחקנים תלמידי תכנית "לפני ולפנים" במסגרת התואר הראשון בהרצוג, הגיעה השבוע לכלא מעשיהו.

הסטודנטים, אשר לומדים קורס תאטרון פלייבק כחלק מתהליך ההכשרה, יישמו את כלי ההוראה המיוחדים הנלמדים בתכנית במתחם החינוך בכלא מעשיהו באמצעות מפגש ומופע.

ההופעה הייתה שזורה בנושאים הקשורים לליבת החיים - חופשה, משפחה, געגוע, משמעות הלמידה, היכולת לקחת אחריות מול החשש להיכשל והאומץ לצעוד פנימה. המתח בין הקשבה לעצמי מול תדמית הגבר גבר. ולבסוף הפיכת הקושי להזדמנות.

מופע תאטרון הפלייבק המבוסס על סיפורים מהקהל היה נוגע, רגיש ויצירתי עם כבוד למספרים ולסיטואציה. מחיאות הכפיים ולחיצות הידיים ההדדיות בסוף ההופעה ביטאו את ההזדמנות והכוח שהיו במפגש שהדגיש את הכוחות הקיימים בכל אחד.

את החיבור המיוחד יצר נחם טל מסגל החינוך בכלא מעשיהו, שהוא גם תלמיד תואר שני בתכנית לפני ולפנים.

תכנית לפני ולפנים מבית ישיבת "מקור חיים" פועלת במכללת הרצוג כחלק מהתואר הראשון והשני ומקנה למורים ולפרחי ההוראה כלים ותהליכי למידה מגוונים כמו משחק, כתיבה, פיתוח קול, פסיכולוגיה חיובית והנחיית קבוצות, לצד תהליך אישי שנועד גם הוא להפוך את ההוראה למפגש משמעותי של המורה עם עצמו בשביל לפגוש את תלמידיו.

הלומדים והלומדות בתכנית חווים תהליכי התפתחות וצמיחה אישיים וקבוצתיים ורוכשים כלי הוראה ייחודיים המאפשרים להם ליישם תהליכי צמיחה והתפתחות אצל התלמידים.

ישי זינגר, מרכז תוכנית ''לפני ולפנים'' במכללת הרצוג, מסכם ואומר "כבר שנים אנו רואים כיצד באמצעות כלי הוראה מגוונים הלקוחים מעולם היצירה וההבעה כגון תאטרון, כתיבה, פיתוח קול ואומנות יחד עם כלים מעולם הנחיית הקבוצות, עוברים המורים תהליך התפתחות ויצירה אישית אשר מאפשר להם להוביל מהלכים חינוכיים משמעותיים ויצירתיים וכך ולפגוש את נפש התלמיד''.

מתעניינים בתוכנית? לפרטים נוספים לחצו כאן