הילדות שהוברחו ממשפחה מוסלמית – לא יוסגרו

אזרח רוסי שחטף את שלוש בנותיו ממשפחה מוסלמית שאימצה אותן בשבדיה, לא ייאלץ להסגיר אותן חזרה ויוכל להישאר איתן בפולין כמקלט מדיני

ניסן צור, פולין , ח' בתמוז תשע"ט

ורשה
ורשה
צילום: ISTOCK

דניס ליסוב, אזרח רוסי שעבר עם משפחתו להתגורר בשבדיה ונאלץ לחטוף את שלוש בנותיו שהועברו לאימוץ אצל משפחה מוסלמית, לא ייאלץ להחזיר אותן למשפחה האומנת ויוכל להישאר איתן בפולין.

בית המשפט בוורשה קיבל את בקשתו של ליסוב לקבלת מקלט מדיני במדינה, לאחר שהשופטים קבעו כי המשפחה האומנת המוסלמית אכן "מהווה נוף תרבותי ומנטאלי שונה וזר" עבור הילדות הרוסיות.

הפרשה החלה בשנת 2017, אז אושפזה אשתו של ליסוב בבית חולים שבדי לאחר שעברה התמוטטות עצבים. בעקבות האשפוז נלקחו שלוש הבנות הצעירות של בני הזוג והועברו למשפחה מאמצת מוסלמית שהיגרה לשבדיה בשנים האחרונות, במרחק של 400 ק"מ מעיר מגוריהן.

בחודש אפריל האחרון החליטו ליסוב לחטוף את בנותיו מהמשפחה המוסלמית אליה עברו, וטס איתן לפולין שם ביקש מקלט מדיני. האב ובנותיו נעצרו בשדה התעופה בוורשה עד לבירור הבקשה בבית המשפט.

הבוקר, חמישי, קיבל השופט דריוש לובובסקי את בקשת המקלט ואישר לאב הרוסי ושלושת בנותיו להישאר בפולין ולא לחזור אל המשפחה המאמצת המולסמית בשבדיה.

"ליסוב הועמד במצב חסר סיכוי, מאחר ובנותיו נלקחו ממנו עם תנאים בלתי אפשריים להשבתן. הילדות קשורות רגשית לאביהן, והרשויות בשבדיה מעולם לא הוכיחו כי אין ביכולתו לטפל בהן כראוי. בפעולתן, הרשויות בשבדיה הפרו באופן ישיר את זכויות הילדים ושללו מהן את הזכות לאהבת האב. המשפחה האומנת המוסלמית היא בעלת תרבות, מנטליות ודת שונים לחלוטין, מה שיכול היה להשפיע על בריאותן של הילדות", כתב השופט לובובסקי.