התכנית: לגרור את הקרחון למדבר

איש עסקים מאיחוד האמירויות מתכנן לפתור את בעיית מחסור המים בארצות ערב עם קצת עזרה מאנטרקטיקה השכנה

מתנאל ראט , ח' בתמוז תשע"ט

מי השתייה החדשים של איחוד האמירויות?
מי השתייה החדשים של איחוד האמירויות?
צילום: iStock

כבר שש שנים שעבדאללה אל-שהי, איש עסקים מאיחוד האמירויות, מתכנן לפתור את בעיית מחסור המים בארצות ערב.

מזג האוויר המדברי לא מספק יותר מדי משקעים, והמקור העיקרי למי השתיה מגיע מהתפלת מי הים. ההתפלה כידוע עולה לא מעט, אך לאל-שהי יש רעיון יצירתי שיביא למדינה מאגר מים חדש ונקי במיוחד.

לפי התכנית, ספינות משא אמורות לגרור אחד מקרחוני הענק של אנטרקטיקה למסע של כ9,000 ק"מ עד לחוף פוג'יהארה שבאיחוד האמירויות. הקרחון הנבחר נמצא ליד האי הרד והוא מתנשא לגובה של 500 מטר ואורכו מוערך בכ2 קילומטר. לטענת איש העסקים, הובלת הקרחון עד לאיחוד האמירויות תהיה זולה יותר מאשר המסת הקרחון ושינוע המים בלבד, והוא אף מצפה שהקרחון הענקי יוכל לשנות במקצת את מזג האוויר באזור.

על מנת לגרור את הקרחון שתי ספינות יחוברו ביניהם עם לוחות מתכת ענקיים וישיטו בעדינות את הקרחון לאורך הדרך. המתכננים מאמינים שהמסע ייקח קרוב לשלושה חודשים וככל הנראה קרוב ל30 אחוזים ממשקל הקרחון עתיד להיאבד עד שהספינות יגיעו לחוף. בנוסף, אל-שהי מצפה שהובלת הקרחון תהפוך לאירוע תיירותי בו אנשים מכל רחבי האזור יגיעו לראות את הקרחון שהגיע למדבר.

למרות שהרעיון נשמע חדשני למדי, למעשה כבר לפני כ45 שנה הועלה הרעיון לייבא קרחון לערב הסעודית על ידי מדענים שהגיעו על מנת לפתור את המחסור החמור במים. אבל לאחר חמש שנים של מחקרים וניסיונות כושלים, החליטו לוותר על הפרויקט. אך כישלונות העבר לא מרתיעים את המארגנים שטוענים כי כיום קיימות טכנולוגיות חדשניות שיאפשרו את העברת הקרחון.

לפי הערכות המארגנים, כבר בחודשים הקרובים עתיד לצאת לדרך הפיילוט הראשוני שיכלול גרירת קרחון קטן אל החוף. במידה והניסוי יצליח, כנראה שכבר השנה נראה את הקרחון הענק שט אל עבר המדבר.

אז האם התכנית תצליח או שמדובר ברעיון מופרך? מוזמנים לצפות ברעיון המקורי ולהחליט בעצמכם:רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!