'למתנערים מהתורה אין זכות קיום כאן'

מול המתקפות נגדו מוצא הרב פרץ לצדו את יו"ר הסניף הדרוזי במפלגה: מאוכזב מתגובת רה"מ. הגושפנקה על הארץ היא התורה שקבעה שזו תועבה.

שמעון כהן , י"א בתמוז תשע"ט

אסעאד עם הרב פרץ והרב בן דהן
אסעאד עם הרב פרץ והרב בן דהן
צילום: הסניף הדרוזי ב'בית היהודי'

התבטאותו של הרב רפי פרץ, שר החינוך, אודות טיפולי ההמרה עוררו פולמוס וסערה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו על הסוגיה עם אייל אסעאד, יו"ר הסניף הדרוזי ב'בית היהודי' שמבקר את מבקריו של הרב פרץ.

"זו בושה", קובע אסעאד בהתייחסו למתקפה על הרב פרץ, "אדם רב מעלות כמו הרב פרץ הביע את דעתו שאינה נופלת מדעתם הרבה של חובשי כיפות בארץ וגם דעתם של מיעוטים ואנשים נורמאטיביים אחרים. כל המיעוטים חושבים ככה", קובע אסעאד המזכיר כי "הרב פרץ מחויב לתורת ישראל ואיסור משכב זכר הוא אחד המעשים החמורים ביותר בתורת ישראל".

בדבריו מדגיש אסעאד כי אין בדבריו של הרב פרץ כדי לתקוף את קהילת הלהט"ב או כדי לגרוע מזכויותיה. לטעמו אנו בעיצומה של תקופה שבה "כל איש ציבור במחנה הימין ובעיקר מהבית היהודי שולפים נגדו סכינים, ולא משנה מה האמרה שלו, בעיקר כשאנחנו לפני בחירות. זה פופוליזם זול".

אסעאד סבור כי "חיפשו את האמירה הזו, השנויה במחלוקת בעיניהם, אבל הרב פרץ אמר שהוא שר חינוך של כולם ומחובתו כשר חינוך במדינת ישראל לסייע לכל המיעוטים, כל מיעוט באשר הוא. הוא לא התכוון לפגוע בלהט"בים או לנשל אותם מזכויותיהם. האדם הסביר היה רואה שהרב פרץ מתייחס לכול בצורה שווה".

בדבריו מעניק אסעאד ממד נוסף ועמוק יותר לדבריו של הרב פרץ כשהוא מזכיר כי "בתורה התקבלה הגושפנקה על ארץ ישראל. ללא תורה לא הייתה גושפנקה על ארץ ישראל. אי אפשר לקחת את הזכויות ולהתנער מהחובות. אי אפשר להתנער מתורת ישראל כי אם אתה מתנער מתורת ישראל אין לך זכות קיום בארץ הזו וכל הוויכוחים והשיח על הזכות להיות כאן בארץ ישראל יתבטל מעיקרו כי הבסיס הוא התנ"ך. אם אתה לא מקבל משהו שכתוב בתורה אין לך זכות להיות כאן היום".

עוד מזכיר אסעאד כי דברים ברוח דבריו אלה של הרב פרץ נאמרו גם על ידי רבנים כדוגמת הרב יובל שרלו. בהקשר זה ציטט אסעאד את דבריו של הרב שרלו במענה לשאלה שנשאל כשכתב: "אין ספק כי חיים אלה הם חיים קשים מאוד. ברם, התורה אסרה יחסים אלו לחלוטין, ולא זו בלבד אלא שהיא כינתה אותם כתועבה. אנו נתבעים לא אחת לעקוד את עצמנו על מזבח ד׳, ואנו מכילים בהלכה גם מצבים שהם ״ייהרג ואל יעבור״ .זו משמעותה של האמונה, וזו משמעותה של נצחיות התורה. ועל כן, אין אנו מתירים יחסים כאלה בשום צורה ובשום תנאי, ואלו חלק בלתי נפרד מחייו הקשים של האדם המאמין".

בדבריו מביע אסעאד אכזבה מתגובתם של גורמי ימין לדבריו של הרב פרץ. לדבריו הוא אינו כועס על השמאל שכן מדובר ביריבות פוליטית, אך הוא "מאוכזב מראש ממשלת ישראל. הבית היהודי תורמת את כל יכולתה למען בחירתו לראש ממשלה", מזכיר אסעאד ומציין כי מיד לאחר דברי בצלאל סמוטריץ' בישיבת 'מרכז הרב' ניתן תיק המשפטים לאמיר אוחנה. לטעמו בכך ראש הממשלה מייצר מאבק מיותר בין הציבור הדתי לקהילת הלהט"ב והחילונים. "זה יוצא מבית מדרשו של ראש הממשלה, ממר"צ וממפלגות השמאל".

"המטרות של השמאל ברורות, אבל מהימין לקבל מתקפה כזו? גם בנט מתחסד. אנחנו לא רפורמים ולא קונסרבטיבים. הזרם היחיד שמקבל את הקהילות הללו הוא הזרם הרפורמי שרובו נמצא בארה"ב. אני מצפה מראש הממשלה במשברון כזה לחזק את הרב פרץ ולתת הבהרה אם הדברים יצאו מהקשרם. בעיניי הוא לא טעה. צריך לומר אמת בלי להתייפייף ולא למצוא חן בעיני אחרים. עם ישראל פה כדי להישאר ולא כדי לקחת לו עגל זהב חדש. אני חושב שבמקום להתמקד בתוכן מחפשים דברים שוליים ועושים ספינים מגעילים נגד מי? נגד תא"ל בצה"ל שחינך דורות של קצינים וחיילים".

באשר ליחס הפנימי ב'בית היהודי' לדברי הרב פרץ, קובע אסעאד כי רוח ההתייחסות תומכת ברב פרץ: "אני חבר בכל הקבוצות הפנימיות של הבית היהודי. הרב פרץ הגיע לבית היהודי אחרי הנטישה של בנט ושקד, כשהמפלגה הייתה ספינה טובעת בים סוער. חברי הועידה בחרו את הרב פרץ שנרתם למרות שהוא לא חייב בכך ולמרות הסיכויים הקלושים לעבור את אחוז החסימה, הוא עבד קשה, הציל את 'הבית היהודי' ושם אותנו בחזרה על המפה. גם היום, אחרי האימרה הזו שלו, התחזק מעמדו. כל חברי המרכז שאני מכיר ואני והסניף הדרוזי תומכים ברב פרץ. הוא האיש הנכון בזמן הנכון, הוא אדם דתי בעל ערכים שאומר את שעל ליבו ללא חנפנות וללא ספינים תקשורתיים".

לזאת הוא מוסיף ומעיר כי "אולי הוא צריך יותר ניסיון כי הוא לא אישיות פוליטית מובהקת כמו אחרים. בפעם הבאה הוא צריך להיזהר בלשונו", ועוד מוסיף אסעאד המלצה לרב פרץ: "אני מציע לו שלא יתראיין לערוצי תקשורת שנשלטים על ידי אנשי שמאל. מי שראה את הריאיון הבין דבר ברור, שהגברת המכובדת הגיעה במטרה להכשיל אותו וניצלה את תום ליבו ושאלה את השאלה בזדון כדי לחלץ תשובה שנויה במחלוקת ולבנות עליה מסע הסתה. יש את ערוץ 20 וערוץ 7. צריך להתראיין רק שם ולהחרים את הערוצים האחרים".