קרקס ריסרקל בישראל

קרקס וירטואוזי עכשווי המשלב את עולם הקברט, והופעות הבידור עם אלמנטים של קרקס.

קובי פינקלר , י"ב בתמוז תשע"ט

קרקס ריסרקל
קרקס ריסרקל
צילום: יחצ

לצמד המלים 'קרקס ריסרקל' יש בהונגריה, ממנה הוא מגיע משמעות רבה. זהו, "קרקס בן זמננו", שהוא חוייה חדשה וז'אנר בפני עצמו - הכולל את כל הז'אנרים ויוצר משהו אסתטי וחדש לגמרי

עכשיו מגיע הקרקס לישראל, עם יצירתו של בנצה ואגי מי שהפך את הקרקס לחוויה אחרת לגמרי, בעוצמת הרגשות שהוא מעורר.

ריסרקל הוא קרקס וירטואוזי עכשווי המשלב את עולם הקברט, והופעות הבידור עם אלמנטים של קרקס. האקרובטים ניחנים בטכניקות קרקס וירטואוזיות וביכולות משחק ומחול ועוטים לגופם תלבושות מסוגננות ומוקפדות.

את היצירה ארוכת השנים, מחייה הלהקה מחדש כאשר המוסיקה של המופע הוקלטה עם תזמורת סימפונית ומשלבת את המוסיקה האירופאית מהמאה ה- 19 וה-20 באווירה המיוחדת של הקרקס המודרני.

להקת ריסרקל קמה ב-2012 בבודפשט על ידי בנצה ואגי, בימאי תיאטרון וכוריאוגרף שיוצר סגנון קרקס חדשני, עכשווי וייחודי באירופה אשר נשען על המסורת של אומנויות הבמה האירופאית ומשלב בין קרקס, תיאטרון ומחול.

בנצה ואגי אסף מכל קצוות הונגריה ילדים במצוקה שהתגלו כבעלי כישרון והקים להם בית ספר לקרקס, שבו לצד אקרובטיקה, משחק, מחול ופיתוח קול למדו גם תיאטרון, תולדות האמנות, תולדות המוזיקה וספרות, כדי להפוך לבעלי הבנה מעמיקה באמנות. חלקם הגדול הפך לאמנים וירטאוזים המשתתפים במופעי הקרקס.

לדבריו של ואגי :"ההרפתקה שאני עובר עם להקת ריסרקל היא חוויה ייחודית. החיבור שנוצר ביננו בלהקה החל כשהאמנים עוד היו נערים ולמדו בביה״ס לקרקס וביימתי אותם בפרויקט ייחודי לפסטיבל "זיגט" בבודפשט. הלהקה, בדרכה האומנותית והשונה, מראה תפישה חדשה של הקרקס בהונגריה הקלאסית ומביאה מופעים מיוחדים במינם לקהל הונגרי ולקהל העולמי כאחד, אני מאושר מההצלחה לה אנו זוכים בעולם בשנים האחרונות"

למרות גילה הצעיר של הלהקה ומאז ההופעה הראשונה של ועד כה, הפך הקרקס לאורח קבוע ברחבי העולם במקומות כמו פאלאס דה פסטיבל של פסטיבל קאן, הפסטיבל הקולומביאני איברואמריקנו -הגדול ביותר לאמנויות הבמה בדרום אמריקה.

בחודש אוגוסט האחרון, זכתה הלהקה להצלחה מסחררת בפסטיבל אדינבורו בסקוטלנד, שם נחטפו כל הכרטיסים למופע תוך ימים ספורים. 23-20 ביולי - בהיכל אמנויות הבמה, ז'בוטינסקי 15 , הרצליה .

המופע מתאים לכל הגילאים.