"היה פה הרג מכוון"

המדריך של סלמון טקה ז"ל: "לא קרתה פה שום תאונה" • עו"ד יאיר נדשי המייצג את השוטר: "מרשי אמר שלא התכוון לירות"

103FM , י"ב בתמוז תשע"ט

זירת הירי בקרית חיים
זירת הירי בקרית חיים
צילום: דוברות מד"א

סמי ברוך, מדריכו של סלמון טקה ז"ל שוחח עם אריה אלדד ויואב לימור ומתח ביקורת קשה על קצין המשטרה שירה בטקה ועל המשטרה. עו"ד יאיר נשדי, המייצג את קצין המשטרה, הגיב.

אין סיכוי שהמעגלים הקרובים לסלומון יגידו שקרתה תאונה נוראה ולא היה ניסיון רצח רק מהסיבה שסלומון הוא בן הקהילה האתיופית?

"אם הייתה תאונה, אנחנו היינו הראשונים לומר זאת. העדה שלנו יודעת לקחת אחריות על מעשיה, אבל זה לא המקרה. כאן היה הרג מכוון, למה מנסים לשכנע אותנו שקרתה טעות? סכנה לחייו?"

איזה אינטרס היה לקצין לירות בסלומון טקה?

"היה לו קשה להתמודד עם נערים שעשו רעש בשכונה, והפתרון שלו היה לירות. לפי טענת הילדים הוא ירה פעמיים - את הירייה הראשונה הוא פספס ואת הירייה השנייה הוא ירה כדי להרוג. בניגוד למח"ש. מח"ש נעזר במז"פ המשטרתי, איך המז"פ גם חוקרים והם גם אלה שמגישים את הממצאים?"

אם היה פתולוג בלתי תלוי ומז"פ בלתי תלוי היה אומר שהקליע פגע קודם כל במדרכה, הייתם אומרים שלא היה כאן ניסיון רצח?

"אם הייתה חקירה חיצונית, אנשים ניטרליים, לא כאלה מתוך המערכת שהשוטר הוא חבר שלהם, אז אפשר היה לומר. שוטר נחקר על ידי שוטר, איך נראה דבר כזה? כשקוראים אינספור מקרים שמח"ש מוציאה את אותה הודעה, אף אחד מהשוטרים לא הועמד לדין".

יש טעם בדבריך. העדה האתיופית לא סומכת על מח"ש ויש להם סיבות. המוגלה היא כל כך גדולה ולכן, כדי לעשות סדר, ראוי היה שגורם בלתי תלוי היה בודק את המקרה. צריך לבנות מחדש את האמון עם הקהילה. כשמורידים את סעיפי האישום עד לרמה של המתה בקלות דעת, צריך לתת הסברים.

"אני מסכים עם הדברים. מעולם לא היה שוטר שהואשם במקרה שלנו. מעולם לא היה סעיף על שוטר שירה בכוונן ובוודאי שאף שוטר לא קיבל עונש. מצער לשמוע את דברי עורך הדין שמייצג את הקצין. הוא חש סכנה לחייו? עדות הנערים מוכיחה אחרת. תוך כמה דקות אספו מהם טלפונים כדי לטשטש ראיות. ואיך ייתכן שהמשטרה לוקחים את הטלפונים של הנערים ולא החזירו להם עד לרגע זה?".