הלמ"ס: מחירי הדירות שוב עולים

מדד מחירי הדירות של הלמ"ס מעלה כי מחירי הדירות רשמו באפריל־מאי 2019, עליה של 0.5 אחוז, לעומת החודשיים שקדמו להם

בן שאול , י"ג בתמוז תשע"ט

ארכיון
ארכיון
צילום: פלאש 90

מדד מחירי הדירות של הלמ"ס שפורסם אתמול לצד מדד המחירים מעלה כי מחירי הדירות רשמו באפריל־מאי 2019 עליה של 0.5 אחוז לעומת החודשיים שקדמו להם.

בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018 נרשמה עליה של 1.6 אחוז במחירי הדירות.

מניתוח הנתונים עולה כי המחירים רשמו עליה בכל המחוזות, ובראשם מחוז ירושלים בו נרשמה עליית מחירים של 1.1 אחוז. במחוזות הצפון והמרכז נרשמה עליה של 0.7 אחוז, חיפה והדרום 0.4 אחוז ובתל אביב עליה מתונה של עשירית אחוז.

בהשוואה לתקופה המקבילה ב־ 2018 מחוז הצפון בולט בעליות מחירים של 5 אחוז, ירושלים עם עליה של 2.4 אחוז וחיפה עם 1.8 אחוז.

ירידת מחירים נרשמה רק במגזר הדירות החדשות, בשיעור של שש עשיריות האחוז. לעומת התקופה המקבילה ב־ 2018 מדובר בירידה חדה יותר של 2.4 אחוז. עם זאת, למעלה מ־ 40 אחוזים מהדירות החדשות הכלולות בסקר הן דירות מחיר למשתכן או מחיר המטרה.

מהנתונים החדשים עולה כי על פי המגמה המסתמנת, תכניות מחיר למשתכן ומחיר מטרה כבר לא משפיעות על השוק בחודשים האחרונים, ומתחילת השנה האזרחית התחדשה המגמה של עליית מחירים. עם זאת, הלמ"ס דיווחה לאחרונה על ירידה בקצב המכירות הן בשוק הדירות החדשות והן בשוק דירות יד שניה.

גם בבנק ישראל ציינו בהחלטת הריבית מוקדם יותר החודש כי בחודשים האחרונים מחירי הדירות שבו לעלות במתינות, כך שבסך הכל בשנה האחרונה הם עלו כאחוז, בעוד מחירי השכירות נותרו יציבים בחודשיים האחרונים. מספר העסקאות גדל בצורה משמעותית, בקרב כל סוגי הרוכשים. בהסתכלות על נתוני ארבעת הרבעונים האחרונים נראה כי נבלמה מגמת הירידה בהתחלות הבניה. נמשכת מגמת התרחבות בהיקף המשכנתאות, וריבית המשכנתאות הוסיפה לרדת במתינות.