השארתם את הילדים לבד בבית עם המחשב?

קיים חוסר מודעות לכך שילדים נחשפים כבר מגיל קטן לתכנים פורנוגרפיים, להתמכרות למשחקים וירטואלים ועוד.

גיל גבריאל , י"ג בתמוז תשע"ט

חייבים רשת ביטחון
חייבים רשת ביטחון
צילום: ISTOCK

החופש בעיצומו וזמן המסך של הילדים שלי גדל בצורה משמעותית. החופש באמת מהווה זמן מאתגר להורים מבחינת הדברים שיכולים לסכן את ילדינו ברשת.

בתור הורים, לא תמיד אנו מודעים לכל הסכנות. למשל, קיים חוסר מודעות לכך שילדים נחשפים כבר מגיל קטן לתכנים פורנוגרפיים, חשופים להתמכרות למשחקים וירטואלים ועוד.

לפניכם מספר מושגים שחשוב שכל הורה יכיר לפני שמשאיר את הילדים מול המחשב בחופש ויוצא לעבודה:

פרטיות ברשת – ילדים לא תמיד מודעים לעובדה שמה שעולה לרשת יישאר שם לתמיד, לכן חשוב להדגיש לילדים מה אפשרי לשתף ומה לא כדי שלא יסכן אותם ולהגדיר את הגדרות הפרטיות כך שרק חברים יוכלו לראות את הפרסומים והשיתופים.

בנוסף עדיף שההורים יבחנו את סוג האפליקציות שהילדים משתמשים בהן ומה השימוש שהם רוצים לעשות בהם, לצערנו המושג התחזות ברשת התפתח מאוד בשנים האחרונות כאשר אנשים מפעילים פרופיל מזויף המציג אדם שאינו קיים במציאות כדי לגרום לאדם אחר להתחבר עימו למטרות שונות. כמו בעולם בחוץ גם בעולם המקוון חשוב להדריך את הילדים כיצד להתייחס לזרים ברשת. חשוב להעביר להם כי גם באינטרנט מדברים רק עם אנשים שמכירים ונפגשנו איתם פנים אל פנים.

פישינג - שיטת "דיוג" של מידע רגיש כגון גניבת פרטים אישיים, פרטי אשראי, שמות משתמש וסיסמאות לחשבונות שונות. לרוב הן מוצגת בפני הקורבן כמודעה או מייל אטרקטיבי ולחיצה תמימה תאפשר לגורם הפורץ גישה אל המידע הרצוי. לכן אני ממליץ לשים לב למה שאתם פותחים, לבדוק אם אתם מזהים את העסק או המען ממנו כביכול מתקבל התוכן. בנוסף ניתן להתקין תוכנת הגנת סייבר, הדואגת להגן על הגולש, בודקות את מקור התוכן ומעדכנת באם מדובר בתוכן חשוד ומסוכן. במידה ואתם מצבעים רכישות דרך האינטרנט מומלץ לבצע רכישות בצורה מבוקרת ולהקפיד לעבור על חיוב האשראי בימים שלאחר ביצוע רכישה.

שיימינג - הפומביות של פעולת השיימינג יכולה לגרור פגיעה בפרטיות האדם ואף עלולה לגרום לו השפלה ופגיעה נפשית. מומלץ לקחת יוזמה ולשוחח עם הילדים על הנוכחות שלהם ברשת וברשתות החברתיות ועל יכולת ההשפעה שיש בידיהם לתוכן והמסרים שהם מקבלים או מועברים ברשת. הנחו אותם להיות רגישים לסובבים אותם ולהימנע מפגיעה באחר ובמידה והם עדים לפגיעה מסוג זה לא לקחת בה חלק. הסבירו להם על ההבדל בין הלשנה לדיווח. עודדו אותם להיות מובילים ביצירת אווירה חיובית ומוגנת ובקידום מעשים טובים ברשת.

התמכרות לרשת - למשחקים בעולם הווירטואלי עלולים להיות השפעות שליליות וסיכונים: טשטוש בין העולם הווירטואלי לבין המציאות, חשיפה לתכנים לא מוסריים, פגיעות בריאותיות וחברתיות, אי התאמה לגיל, התמכרות וקשר מזיק ומסוכן עם זרים באמצעות צ'טים במשחק. יש לשים לב למשחקים שהילדים משחקים ולבדוק שהם מתאימים להם מבחינה חינוכית ומבחינת הגיל. לבדוק את התכנים ולהחליט אילו מהם אתם מוכנים להכניס לבית ואילו לא וגם אם המשחק ראוי מבחינתכם לא לתת לילדים לפריז בשעות המשחק.

תוכנות סינון והגנה ברשת הוצאת המחשב והטלפון מדי ילדיכם, אינה פותרת התנהגות בעייתית. החינוך והעלאת המודעות לסכנות ברשת הן חלק חשוב ומשמעותי במניעת הסכנות אך חשוב לא להתבייש להצטייד באמצעי הגנה טכנולוגים כמו 'אינטרנט רימון'. מדובר באמצעים לא יקרים שיכולים להציל את היקרים לכם מכל.

גיל גבריאל הוא מומחה להגנה ברשת וסמנכ"ל חברת אינטרנט רימון


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il