אינתיפאדה פלסטינית בלבנון

המהומות במחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון נמשכות במחאה על החלטת הממשלה לפעול נגד העובדים הזרים.

דלית הלוי , י"ג בתמוז תשע"ט

חאלד משעל
חאלד משעל
פלאש 90

הקהילה הפלסטינית בלבנון מתקוממת זה היום השלישי ברציפות נגד החלטת ממשלת לבנון לסגור בתי עסק של פלסטינים ולפעול נגד העובדים הזרים ובכללם הפלסטינים, אם אין ברשותם אישור עבודה.

במחאה על מדיניות הממשלה הלבנונית, סגרו מאות צעירים פלסטינים את הכניסות לישובים הפלסטינים (המכונים מחנות פליטים) באמצעות צמיגים בוערים ומנעו הכנסת סחורות לישובים אלה.

משרד העבודה הלבנוני העניק ארכה של חודש עבור חברות וארגונים המעסיקים עובדים בלתי חוקיים והודיע על כוונתו לסגור 11 מוסדות בהם עובדים פלסטינים.

הפליטים הפלסטינים בלבנון וצאצאיהם שנולדו במדינה זו שוהים בשכונות מגורים המכונות "מחנות פליטים" והם נעדרים זכויות אזרחיות. כמו כן, מוטלות עליהם הגבלות רבות בנושאים כגון חופש התנועה ונאסרת עליהם העבודה במקצועות רבים.

על פי נתוני מפקד האוכלוסין שנערך ב-2017, בלבנון חיים כיום 174,422 פלסטינים (פליטים וצאצאיהם) ב-12 "מחנות פליטים" וב-152 שכונות מגורים ברחבי לבנון.

איסמאעיל הניה, מנהיג חמאס, שלח מכתבים לנשיא, לראש הממשלה וליו"ר הפרלמנט של לבנון ומחה בפניהם על מדיניות משרד העבודה הלבנוני, בהדגישו כי הפלסטינים בלבנון בגדר אורחים בלבד, והם שומרים על הזהות הפלסטינית שלהם וזכותם לשיבה לבתיהם ולמקומות מגוריהם בפלסטין.