מי אחראי על הביטחון?

הרבש"צים, רכזי הביטחון בישובי הספר וביו"ש, קובלים על כוונת משרד הביטחון להתנער מהם. מתוך הכתבה שתתפרסם בסוף השבוע בעיתון "בשבע"

אסף משניות , י"ד בתמוז תשע"ט

קורס רבש"צים
קורס רבש"צים
צילום: דובר צה''ל

בשבת האחרונה חדר מחבל ערבי מיו"ש את גדר ההפרדה באזור הרי הגלבוע. המחבל בן העשרה נתפס עם סכין סמוך לקיבוצים מירב ומלכישוע.

מי שתפסו את המחבל לא היו כוחות צה"ל, אלא הרבש"צים (רכזי ביטחון שוטף צבאיים) המקומיים של הקיבוצים.

האירוע הזה הוא אחד מתוך שרשרת ארוכה מאוד של אירועי ביטחון שמסוכלים בידי הרבש"צים, הפועלים כחלק בלתי נפרד ממערך הביטחון של היישובים.

כעת, לטענתם, משרד הביטחון מהלך עליהם אימים במטרה שיחתמו על הסכם חדש, שהרבש"צים והיישובים מגדירים כבעייתי ביותר.

עוד לפני הסעיפים הבעייתיים בהסכם, עצם החלטת משרד הביטחון ליצור הסכם חדש מעלה תהיות רבות. מבחינת הרבש"צים, אחת הבעיות המרכזיות בהסכם היא שמלבד הוראות הצבא, הם יהיו מחויבים כעת באופן רשמי גם להוראות היישובים.

יתרה מזאת, גם גופי הביטחון שתחת המשרד לביטחון פנים, כדוגמת המשטרה, שירותי כבאות והצלה ושירות בתי הסוהר, יוכלו להעביר הוראות לרכזי הביטחון. המשמעות היא שבמקום גוף אחד שאמון על מתן הוראות, הרבש"צים יצטרכו להקשיב ללא פחות מחמישה גופים שונים, שלא פעם מעבירים הוראות סותרות.

"זה לא הגיוני שחמישה גופים שונים עומדים לתת לנו הוראות מקצועיות. איך אנחנו אמורים לעבוד בצורה הזאת?" שואל אלדד מנצור, מנכ"ל ארגון הרבש"צים הארצי ורכז הביטחון בישוב קרית נטפים. "אין שום עובד בעולם שמקבל הוראות במסגרת אותו תפקיד מכמה וכמה גורמים שונים ומנוגדים. אין שום היגיון בזה".

הכתבה המלאה תתפרסם בסוף השבוע בעיתון "בשבע"