"עליית מחירים בעיקר בריכוזים החרדיים"

על רקע נתוני הלמ"ס מהם עולה כי מחירי הדיור עולים, מתברר כי בריכוזים החרדיים שם הביקש לדירות גבוה, עליית המחירים משמעותית יותר

בן שאול , ט"ו בתמוז תשע"ט

רמת שלמה
רמת שלמה
פלאש 90

במהלך השבוע פורסמו נתוני הלמ"ס מהם עולה מחירי הדירות ממשיכים לעלות. לפי נתוני הלמ"ס האחרונים שפורסמו השבוע, בחודשים אפריל ומאי הדירות התייקרו ב־0.5% לעומת חודשים קודמים.

מהנתונים עולה כי התכניות הממשלתיות להורדת מחירי הדירות כמו מחיר למשתכן, הפסיקו להשפיע על השוק, ומתחילת השנה הנוכחית אף מסתמנת מגמה מתמשכת של עליות מחירים. גם מחירי הדירות החדשות, שירדו בסיכום שנתי, חוזרים לעלות.

עבור הציבור החרדי התמונה מדאיגה עוד יותר, כיוון שעליות המחירים העיקריות היו באיזורי הפריפריה בהם מתקיימת בניה ייעודית חדשה לחרדים. כך לדוגמא במחוז הצפון היתה עליה של 5% במחירי הדירות – זאת העליה הדרמטית ביותר. במחוז זה קיימת בניה לחרדים בטבריה, עפולה וערים נוספות שבהן נבנים פרוייקטים לציבור החרדי. גם באיזור חיפה שכולל את העיר חריש שנמצאת בימים אלה במרכז השיח, נרשמה עליית מחירים דרמטית בסך 2.4%.

לצד איזורי הפריפריה ואזורים חלשים מבחינה כלכלית, נרשמו עליות משמעותיות גם באזור ירושלים שגם בו נבנות מספר שכונות ופרויקטים גדולים לציבור החרדי בירוש־ לים, בית שמש ועוד.

במקביל לנתונים על עליית מחירי הדירות מתפרסמים גם נתונים על ירידה חדה במכירות הדירות מה שמרמז על האטה כללית בשוק ועל רצונם של היזמים והקבלנים לבצע חשיבה מחודשת לפני ביצוע פרוייקטים חדשים לאור השינויים בביקוש לדירות חדשות.

"בתקופה האחרונה קונים רבים מעדיפים לשבת על הגדר ולהשהות את קניית הדירה" אומר דוד מרגליות מנכ"ל חברת 'יעדים – ניהול פרויקטים והפקות' שיוזם את וועידת הנדל"ן החרדית שתתקיים בשבוע הבא. לדבריו: "דווקא הציבור החרדי שסובל ממחסור קריטי בהיצע דירות, הוא זה שסובל מכל תנודה בשוק. וועידת צמרת שתתקיים בשבוע הבא תכנס את כל הגורמים הנוגעים בדבר, משר הפנים, משרדי הממשלה, היזמים והקבלנים כדי למצוא דרכים יצירתיות להקל על מצוקת הדיור לציבור החרדי".