הרב מדן ותלמידיו שומרים על החוות ביו"ש

ארגון השומר יו"ש מפעיל אלפי מתנדבים לשמירה על החוות החקלאיות ביהודה ושומרון. השבוע הגיע הרב יעקב מדן לשמור על חווה עם תלמידיו.

אורלי הררי , ט"ו בתמוז תשע"ט

הרב מדן ותלמידיו שומרים על החוות ביו"ש
הרב מדן ותלמידיו שומרים על החוות ביו"ש
צילום: דוברות

בעלי החוות ביהודה ושומרון מתמודדים מדי יום עם גורמים ערבים ואירופאים שמנסים לנשל אותם מאדמתם ואף לפגוע פיזית בחוות, לגנוב ולפרוץ אליהן.

בשנים האחרונות נרתם ארגון השומר יו"ש לסייע לבעלי החוות מתוך הבנה שמדובר בשטחי ענק המהווים אחיזה משמעותית ואסטרטגית ביהודה ושומרון. נוכחות מתנדבים בחווה מונעת לחלוטין גניבות והתנכלויות.

מדי שבוע מגיעים מאות מתנדבים מכל רחבי הארץ ל-30 חוות הפזורות מיהודה ודרום הר חברון ועד לצפון השומרון ובקעת הירדן.

השבוע היה זה הרב יעקב מדן שהגיע יחד עם תלמידיו להעביר את הלילה בחוות קשואלה. בכל יום רביעי יוצאים תלמידי ישיבת הר עציון לשמירה בחוות קשואלה הנמצאת ליד הישוב גבעות בגוש עציון.

התלמידים מספרים כי הם זכו לליל שמירה חוויתי יחד עם רבם, מתובל בשיח אישי וחידושים בפרשת השבוע.

הרב מדן אומר כי "תושבי חוות הבודדים משני צדי הקו הירוק עושים עבודת קודש שערכה לא יסולא בפז לשמירת אדמות המדינה מפני גזל והשתלטות, חלקה של גורמים עוינים הממומנים על ידי גורמי חוץ. בלעדיהם תאבד המדינה במהירות את אדמותיה, וזוהי בכייה לדורות, שעלינו לעשות הכל כדי שלא להגיע אליה".

הרב מדן קרא לציבור להגיע ולהתנדב: "בעלי החוות עמלים על משימתם יום ולילה, ואם אנשים נוספים לא יסייעו להם בשמירה לילית מפני הגורמים הנזכרים, הם יקרסו מהר מאוד תחת העומס הבלתי אפשרי שהם נמצאים בו. כל מי שיכול להניח את כתפו תחת אלונקת משימה ציונית כבדה זו, ואפילו פעמים בודדות, יבורך".

מנכ"ל ארגון השומר יו"ש אריאל בן דוד (בנדא), הודה לרב מדן על הגעתו והודה גם לתלמידים ולישיבת הגוש על שיתוף הפעולה וההתנדבות לאורך השנה. "החוות זקוקות למתנדבים נוספים מכל הגילאים לנוכחות בעיקר בלילות. מוקד המתנדבים שלנו משדך בין מתנדב לחווה ומתאם לוח זמנים באופן הכי נוח לכל מי שרוצה להיות שותף בשמירה על אדמות הארץ".

בנדא סיפר כי לצד הרב מדן, מתנדבים בארגונו לא רק צעירים אלא אנשים מבוגרים, חלקם מגיעים מכל רחבי הארץ דתיים וחילוניים.