דני דנון: איראן מעבירה חומרי חבלה בדואר דיפלומטי

שגריר ישראל באו"ם ממשיך במאבק נגד תוכנית הגרעין, "האיראנים משתמשים בשגרירויות שלהם כמוצבים קדמיים לקידום הטרור בעולם".

ניצן קידר , ט"ז בתמוז תשע"ט

דני דנון
דני דנון
Reuters

שגריר ישראל באו"ם דני דנון היה אמור לעסוק בתקופה זו בהכנות לחזרתו לישראל אחרי קדנציה גדושה באירועים ועשייה של ארבע שנים, אבל חוסר ההכרעה בבחירות והצורך שלא להפקיר את הזירה מותיר אותו בניו יורק.

דנון מסמן בשיחה עם ערוץ 7 את המאבק באיראן כסוגיה המרכזית שעומדת לפתחו באו"ם בעת הזאת. "אם עד עכשיו היה ויכוח לגבי הפרות ההסכם בידי איראן עכשיו כבר אין ספק - איראן עצמה מודיעה לעולם כולו: 'אנחנו מפירים את ההסכם ומבטיחים להעשיר אורניום באיכות גדולה יותר'".

"לכן השאלה הגדולה היום היא איך העולם מגיב. אנחנו רואים נחישות מצד ארה"ב ולצערי רפיסות מצד חלק ממדינות אירופה שטומנות את הראש בחול במקום להתמודד עם האגרסיביות האיראנית".

הוא קורא לעולם לשתק גם את גרורותיה של איראן, כפי שעשתה ארגנטינה שהוציאה את ארגון הטרור מחוץ לחוק השבוע. "זה צעד חשוב מאוד ואנחנו מברכים על כך. ערכנו אירוע באו"ם יחד עם השגריר הארגנטינאי כדי לציין את הפיגוע הנפשע לפני 25 שנים בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ואנחנו מצפים משאר מדינות העולם ללכת בעקבות ארגנטינה, להכיר בחיזבאללה כארגון טרור ולהגביל את הפעילות שלו".

"צריך לזכור שגם היום האיראנים משתמשים בשגרירויות שלהם כמוצבים קדמיים לקידום הטרור בעולם. הם משתמשים בדואר הדיפלומטי לשם העברת חומרי חבלה, להעברת חומרי מודיעין שמשמשים לפעילות טרור גם על אדמת אירופה. לכן אנחנו קוראים לעולם להתעורר והצטרף לגינוי ארגון חיזבאללה", אומר דנון.

בעוד בישראל מתכוננים לבחירות, המשלחת באו"ם נמצאת בשיא ההכנות לקראת העצרת הכללית שתתקיים בחודש ספטמבר. דנון מאמין שראש הממשלה נתניהו יגיע אליה חרף העובדה שמדובר בזמן קצר אחרי יום הבוחר.

"פתיחת מושב העצרת היא שבוע לאחר הבחירות בישראל ובכל מקרה נתניהו יהיה ראש הממשלה ואני מאמין שהוא גם ייבחר לקדנציה נוספת. נכון יהיה שיגיע ויישא נאום בפני העצרת, למרות שזו תקופה רגישה של הרכבת ממשלה. ההשפעה על סדר היום הבינלאומי חשובה ובכוונתי להמליץ לראש הממשלה להגיע לעצרת", הוא אומר.

דנון גם חושב על היום שאחרי. "כאשר אסיים את כהונתי אני מתכוון להמשיך בפעילות ציבורית, לתרום ולהשמיע את קולי. אני מתכוון להיעזר בניסיון הרב שצברתי כאן בארבע שנים, ניסיון בינלאומי עשיר, כדי לחזק את ישראל בזירה הבינלאומית".

גם החיידק הפוליטי לא עזב אותו בשנותיו בניו יורק. "אני מתכוון לחזור לעשייה הציבורית. בבחירות הקרובות רק אגיע ואצביע אך כמובן לא אהיה מועמד כי אני בתפקיד ממלכתי באו"ם. בעתיד אני אחזור לזירה ואשמיע את קולי בצורה הכי ברורה".

אחת המטרות שהציב לעצמו השגריר הישראלי בתפקיד היתה לאזן את השיח האנטי ישראלי באו"ם.

"אני לא יודע אם אפשר לדבר על איזון, אבל בהחלט יש שינוי. המשלחת כאן עושה פעילות רבה והגישה שלי היא שכל שבוע אנחנו יוזמים אירוע. אנחנו שולטים בסדר היום ולא רק מגיבים לפעילויות של הפלסטינים. בהתחלה הם מחו על הגישה הזאת, אבל הם הבינו והתרגלו לכך שאנחנו מדינה גאה שיש לה מה להציג בעולם. אנחנו בהחלט מצליחים לייצר היום סדר יום חיובי לישראל גם בבניין האו"ם".