מאבק הלהט"ב: יו"ר מרצ נגד ליבסקינד

ויכוח סוער התגלע בין יו"ר מרצ ניצן הורביץ וקלמן ליבסקינד. הורביץ האשים את הציונות הדתית באלימות כלפי הלהט"ב. ליבסקינד השיב.

שמעון כהן , י"ח בתמוז תשע"ט

ניצן הורביץ
ניצן הורביץ
צילום: פלאש 90

לקראת תום ראיון שהעניק לרשת ב' בחר יו"ר מרצ, ניצן הורביץ, לתקוף בחריפות טור שפרסם אחד מצמד מראייניו, קלמן ליבסקינד, שקבע כי תנועת הלהט"ב נוהגת באלימות מילולית וסותמת פיות של מתנגדיה.

הורביץ הבהיר כי לא יוכל להתעלם מטורו של ליבסקינד שאותו הוא רואה בחומרה "מאוד כעסתי על הטור שפרסמת בעניין ההתנגדות שלנו לרפי פרץ. אני חושב שאתה צריך לחזור בך מהדברים האלה", אמר הורביץ וליבסקינד הפטיר בתגובה "אז אתה חושב..".

הורביץ לא הסתפק בתשובה זו וקבע כי "מי שנוקט באלימות אלו לא קהילת הלהט"ב, אלא מי שרוצה להמיר אותה, ללחוץ עליה ולהציג אותה כסוטה, מעוותת ולא נורמאלית".

ליבסקינד הגיב מייד וציין, "את אף אחד מהדברים הללו לא אמר הרב רפי פרץ. דיברתי על אלימות של סתימת פיות והתקפה על כל מי שמנסה לנהל איתך ויכוח".

הורביץ הזכיר מיד את רצח שירה בנקי ואת הרצח בבר-נוער ואילו ליבסקינד מצידו הזכיר שאת שירה בנקי רצח ישי שליסל, מי שאין לו כל קשר לרב פרץ או לציונות הדתית. על הנערים שנרצחו בבר-נוער שאל ליבסקינד את הורביץ "מי רצח אותם?" כשהוא קובע שעד כה לא ידוע מי הרוצחים ומה המניע שלהם.

לטעמו של הורביץ המעשים נבעו מהסתה נגד קהילת הלהט"ב, וליבסקינד השיב לו כי זו בדיוק דוגמא טובה לכך שהוא, הורביץ, אינו מאפשר לקיים כל ויכוח אתו בסוגיה זו. "הכול מתחיל ונגמר בהאשמות. מי רוצח? ישי שליסל הוא פעיל של הבית היהודי? מי רצח את הנערים בבר נוער?".

הרביץ השיב וציין שהדבר עוד יתברר בחקירה וליבסקינד תהה, "אז למה אתה מאשים אנשים כשאתה לא יודע מי רצח". הורביץ טען כי המעשים נעשו מתוך אווירה של הסתה ועל כך השיב לו שוב ליבסקינד כשקבע שזו בדיוק סתימת הפיות של כל מי שמבקש לקיים דיון בסוגיה. "לכל מי שמנסה לנהל איתך ויכוח אתה אומר 'בר נוער' ושואל מי רצח בבר נוער כשגם אתה עצמך לא יודע מי רצח שם".

"אני לא יודע מי רצח בבר נוער", הודה הורביץ ומיד הוסיף, "אבל אני יודע מי רצח את שירה בנקי במצעד בירושלים", ושוב הטיח בו ליבסקינד: "מי רצח? שליסל. למי הוא קשור?" והורביץ השיב: "בטח לא אלי", וליבסקינד השיב: "גם לא אליי. הוא קשור אליי לא יותר משהוא קשור אליך. הוא שואב את האידאולוגיה שלו מהרב רפי פרץ? מהמכינות הקדם צבאיות? מהציונות הדתית?".

על כך השיב הורביץ בחיוב וטען כי מהתפיסה הרואה בלהט"ב סטיה שאב שליסל את תפיסתו ועל כך תהה ליבסקינד אם דברים של אישים כמו הורביץ עצמו ולפיהם בגלל המתנחלים אין שלום ואנשים נרצחים בגללם אינם מהווים, על אותו משקל של יחס הרבנים ללהט"ב, כהסתה לרצח מתנחלים.

בהמשכו של הראיון שב הורביץ על טענותיו בפרשת שירה בנקי והבר נוער וליבסקינד השיב שוב ושוב ותהה מי הרוצחים שביצעו את המעשה וקבע כי המעשים לא היו קשורים לאף לא אחר מהאנשים שאליהם הוא התכוון, רבני הציונות הדתית והרב רפי פרץ.