ספר חדש: האסופי מנרבתא

לימי בין המיצרים רומן היסטורי מרתק, המתחקה אחר צעדיו של רבי עקיבא בעקבות המרד.

קובי פינקלר , י"ח בתמוז תשע"ט

האסופי מנרבתא
האסופי מנרבתא
צילום: אלומות

האסופי מנרבתא
אלומות
הימים והשנים שלאחר חורבן הבית השני
.

ימי בין המיצרים, שבפיתחם אנו מצויים, מביאים איתם לא אחת , סיפורת המתארת את ימי התקופה , מנקודת מבט היסטורית, מחקרית וכל זאת בצורת עלילה שזורה היטב בתולדות אותם ימים.

המחברת, הדסה קלוש, שזה לה ספרה הרביעי, רוקמת עלילה, המתפרסת בין בני ברק, יודפת, ירושלים, הרומאים השולטים בארץ וימי המרד.

שבעים שנה לאחר שנחרב בית המקדש בירושלים, העם מתארגן להתקוממות מחודשת. עזריה, צעיר יהודי יתום, חסר עבר וזיכרון, יוצא למשימת ריגול בוגדנית, בשליחותו של קאסיוס. הוא נשלח להתחקות אחר צעדיו של רבי עקיבא, אחד ממנהיגיו הרוחניים של המרד, במטרה להביא להפללתו. כאשר מתגלים סדקים במזימה, נפשו של עזריה עוברת טלטלה עזה והוא הולך ומתוודע צעד אחר צעד אל שורשיו, אל עברו ואל עולמו הרוחני.

שאול, לוחם ששרד את המרד הקודם, דרוך לקראת פרוץ המרד המחודש ביהודה, ועם זאת, מתקשה להתמודד עם זיכרונות העבר ששבים וחובטים בו, עם התנגדותה העיקשת של יודפת רעייתו למרד, ועם הנער חסר הרסן יהודה, שנעשה בעל כורחו לבן חסותו.

עזריה ושאול, אורגת הנתונה במרה שחורה, לוי זקן תימהוני, נער המתחזה לקבצן בפתח מחנה הרומים וגיבור הנאבק על אהדת בני עמו הם רק חלק מדמויותיו של הרומן המרתק זה, הנפרש לאורך שנות מרד בר-כוכבא, עד לסופו העצוב והמעורר תקווה כאחד. ספר מהנה ומרתק המתאים עד מאד לימים אלו.