שכחנו את פולארד? הנוער לא שכח

תנועת 'הנוער למען פולארד' מאוכזבת מיחסם של המבוגרים לפולארד מאז שוחרר מכלאו ונערכת לקמפיין שיחזיר למודעות את בקשתו לעלות לישראל

שמעון כהן , י"ח בתמוז תשע"ט

מהפגנות העבר למען פולארד
מהפגנות העבר למען פולארד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

להחזיר אותו למודעות. גולדפינגר

יום הולדתו של יונתן פולארד מתקרב ונדמה שהציבור בישראל שכח אותו מאז יצא מהכלא. פולארד עצמו עדיין מייחל לעלות לישראל, אך הדבר נבצר ממנו בשל הכרעת בית המשפט האמריקאי.

בני נוער ברחבי הארץ מתכוונים להעלות בימים הקרובים לתודעה הציבורית בישראל את בקשתו של פולארד, וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אחד ממובילי המהלך, מלאכי גולפינגר, פעיל בנוער למען פולארד.

"חשבנו שאנחנו רוצים לעשות מהלך שייכנס לתודעה הלאומית. לצורך זה נפעל בפריסה ארצית, נקים דוכנים בהרבה נקודות ברחבי הארץ, נחלק חומרי הסברה, בלונים וכו'". המאפיין של הפעילות, מספר גולדפינגר, יהיה תחת כותרת יום ההולדת למי שאינו יכול להגיע ולחגוג.

"נעשה הרבה שמח, חוגגים יום הולדת לפולארד, מתוך ההזדהות עם חגיגת יום ההולדת נעורר את הסקרנות סביב חתן האירוע שאינו כאן וניידע על מצבו. יהיה שילוט גדול במקומות מרכזיים וקליפ שאנחנו מתכננים להפיק. להכניס לתודעה שעם ישראל מחכה לשובו".

שאלנו את גולדפינגר אם כפעיל בתנועת הנוער למען פולארד הוא חש אכזבה מהדור המבוגר יותר שנדמה ששכח את פולארד מאז זה יצא מכלאו. "אנחנו מאוד מכבדים את בעלי התפקידים ורואים בהם שליחים שלנו, אבל כשאתה כצעיר אתה רואה את הדברים באופן ישר וחסר ציניות, עם ברק בעיניים שנעלם כשמתחילים לחשוב בצורה המחושבת שמאבדת את החשיבה הישרה. היינו רוצים לראות הרבה יותר מעשים, אבל אפילו אמירות אנחנו לא רואים".

לתחושתו "כשפולארד השתחרר הציבור הישראלי סימן 'וי' וכבר לא מתעמק במצבו וברצונות שלו. אין די אמירה שמחכים לו ומזדהים אתו, ולכן נבחרי הציבור פחות פועלים".

גולדפינגר מספר כי לקראת האירוע התודעתי המתמשך שמתכננים בני הנוער הם נמצאים בקשר עם פולארד עצמו דרך נציג של 'נוער למען פולארד', הארגון שהוקם עשור לפני השחרור מהכלא. "אנחנו מיידעים אותו כדי לוודא שאנחנו לא עוברים את הגבול בסגנון של הקמפיין, בעירוב הפוליטיקאים וכו'. הוא מרגיש מאוד מאוכזב מההנהגה בישראל ומהפוליטיקאים, ויש שאלות עד כמה הקמפיין יהיה בדרכו ועד כמה הוא יהיה מרוצה ממנו".

עוד מעלה גולדפינגר חשש שעמו מתמודדים בני הנוער בהתארגנותם, שמא יהיה מי שיתייג את הקמפיין כספין תקשורתי של תקופת בחירות. "אנחנו נוער, ללא אינטרסים, אין לנו כיס שאנחנו רוצים למלא אותו. זו החולשה וזה היתרון שלנו. התחנכנו על ערך של הכרת הטוב, ואם אנחנו רואים כאן אדם שהקריב את כל חייו למעננו המניע שלנו הוא להכיר לו טוב ולהראות לו שלא שכחנו אותו. זה מינימום של אנושיות וכל מחשבה על ניצול ציני של בחירות לא נוגעת לנו. וגם אם יבוא אדם ציני כלשהו ויגיד שהדברים קשורים לבחירות נגיד לו שהמסר שלנו לא קשור לקבוצות מסוימות ולפילוג כלשהו. יש לנו מסר של אחדות ואחווה. עם ישראל על כל גווניו רוצה לומר לפולארד תודה ושאנחנו מחכים לו כאן, אוהבים אותו ומחזקים אותו".

על הפוליטיקאים והמדינאים ומעורבותם בסוגיה אומר גולדפינגר כי הוא עצמו אינו מצוי בעבודה הפרלמנטארית "ולכן אני לא יכול להצביע על מישהו מהח"כים שמעורב בעניין. בתקופת הכלא היו חברי כנסת שהיו מחויבים. צריך להתמקד בחברי הכנסת שמרגישים מקושרים יותר, אבל כעת לא ניתן לציין שמות כאלה".

המפגן שאותו מתכננים בני הנוער צפוי לחייב התגייסות כלכלית, וגולדפינגר מציין כי לנוכח ריבוי הקמפיינים של ישיבות ומוסדות שונים לגיוס כספים ותרומות, מודעים בני הנוער לקושי לגייס עוד כספים למטרה נוספת, עניינו של פולארד. משום כך הציבו לעצמם יעד צנוע של כשלושים אלף שקלים לצד השקעה כספית אישית של בני הנוער עצמם, ובכך הם מקווים לממן את המהלך כולו. "היעד הזה נבע מהרצון להציב יעד ריאלי בקוצר הזמן וגם משום שהציבור מוצף בקמפיינים לגיוס כספים".