שיטור יתר נגד תושב יו"ש? השופט זיכה

בית המשפט ביטל דו"ח של נאשם ששוטר רשם לו דו"ח תנועה כי נסע לעברו לבקשתו כשטלפון מונח על ברכיו.

ערוץ 7 , י"ח בתמוז תשע"ט

בית משפט
בית משפט
צילום: ISTOCK

שופט בית משפט השלום לתעבורה בירושלים זיכה את יאיר קהתי מדו"ח שהוגש נגדו בגין החזקת טלפון על ברכיו בזמן נהיגה.

הדו"ח כלל קנס של אלף שקלים ו-8 נקודות. קהתי הגיש בעבר תלונה נגד השוטר למחלקה לחקירות שוטרים, אולם היא לא נרשמה. לאחרונה הגיש תלונה נוספת לקצין תלונות הציבור במשטרה.

האירוע התרחש לפני כשנה. בשעת לילה מאוחרת חזר קהתי לביתו בגוש שילה והסיע ברכב נוסעים נוספים. כשהגיעו לשער של שבות רחל עצר אותם השוטר המדובר וביקש תעודות זהות מכל יושבי הרכב.

קהתי כתב בתלונתו, "ירדתי עם הרכב לשטח עפר כדי לא לחסום את הכביש ועצרתי כדי להוציא לו תעודות זהות. לאחר שהוצאתי את תעודת הזהות שלי התחלתי לצלם. השוטר לקח את התעודות (חוץ מאישה אחת) והלך לכיוון הניידת".

"הוא ביקש ממני להתקדם טיפה קדימה, ללא סיבה ברורה. אני, שחשדתי שהוא רוצה שאנהג תוך כדי שאני מצלם עם הטלפון ביד, הנחתי את הטלפון על הברכיים והתקדמתי מעט. הוא הגיע לעברי מהניידת ואמר לי שנהגתי תוך כדי שהטלפון שלי על הברכיים והוא נותן לי דו"ח", ציין קהתי.

הוא מסר לשוטר את גרסתו לאירועים, ובסרטון התיעוד ניתן לשמוע אותו אומר לשוטר, "אתה הכשלת אותי". לדבריו, השוטר סנוור אותו עם פנס, ואף "הייתי צריך להתווכח איתו כדי שירשום את מה שאני מבקש ממנו.. בסוף הוא כתב את התגובה שלי".

בין קהתי לשוטר התעורר וויכוח בנוגע לחובתו של השוטר לציין את שמו, ועל כן סירב לחתום על הדו"ח משום ש"ראיתי שכתב שאני התעסקתי בטלפון תוך כדי נהיגה".

קהתי ביקש להישפט על המקרה וייצג את עצמו בבית המשפט. במהלך המשפט ציין השוטר במפורש כי "כשהוא החל בנסיעה הטלפון שלו היה על ברכיו. הוא היה עם שתי הידיים על ההגה". השוטר טען כי נסיעה עם הטלפון על הברכיים מהווה עבירה.

שופט בית משפט השלום לתעבורה בירושלים, ניר נחשון, פסק לזכות קהתי. בהחלטתו כתב כי "לא שוכנעתי שהתביעה הוכיחה את יסודות העבירה במלואן.. התביעה לא הוכיחה שהנאשם אחז בטלפון כשהרכב היה בתנועה. יתירה מכך, עד התביעה הבחין בנאשם אוחז בשתי ידיו בהגה כשהתחיל בנסיעה".

"חובה להחזיק בהגה בשתי ידיים. מכאן, כי עיקר רכיב העבירה של שימוש בטלפון נגזר מאי אחיזת ההגה בשתי ידיים, מכאן כי כשרכיב זה נשלל הרי שלא קמה העבירה", הוסיף השופט.

מארגון חוננו נמסר כי "על ההתנכלות המוכרת של משטרת ישראל נגד תושבי יו"ש באמצעות מעצרי שווא באישון לילה נוספה לאחרונה תופעה חמורה של שיטור יתר. אנו רואים תופעה זו בחומרה. תפקידה של משטרת התנועה הוא להגביר את הביטחון והבטיחות בכבישים ולא לשרת מדיניות של התנכלות והפחדה כנגד ציבור זה או אחר".

מהמשטרה נמסר, "החלטת בית המשפט תלמד ובמידת הצורך יופקו הלקחים הנדרשים בהתאם.
משטרת ישראל תמשיך לאכוף את חוקי התעבורה ובפרט עבירות תנועה מסכנות חיים בכל זמן ובכל מקום, הכל לצורך שמירה על שלומם ובטיחותם של כל משתמשי הדרך".