דעה
מנהיג אמיתי

בנט מעדיף לגלות אחריות, לקחת על עצמו את מחיר הסיטואציה הפוליטית שנוצרה ולשלם את המחיר עליה. וזה יוצא דופן בפוליטיקה הישראלית.

מוטי קרפל , י"ח בתמוז תשע"ט

בנט ושקד
בנט ושקד
צילום: קובי ריכטר - TPS

נפתלי בנט: אסייע לשקד בכל כוחי

נראה לי שנפתלי בנט עושה היום צעד של מנהיגות שמעטים הפוליטיקאים שמסוגלים לו.

סך הכול לא פשוט עבור פוליטיקאי מוביל לקחת צעד לאחור, ולפנות מקום למישהו אחר. אבל בנט מבין שלכל דבר יש זמן ועת לכול חפץ, ושכרגע זהו הצעד הנכון והמתבקש, גם אם הוא מחייב וויתור אישי.

ישנם מן הסתם פוליטיקאים שכבר פינו את מקומם בעבר לעמיתיהם, אבל לא בטוח שהם עשו זאת בלב שלם ונפש חפצה, בלי מרירות וחמיצות, ובלי איבה וחשבונאות. בנט עושה זאת ברוח נכונה ובשמחה ונותן לאיילת שקד גיבוי אמתי ומלא.

אבל זה יותר מזה. כידוע בנט העדיף ללכת בשני ראשים, בניגוד לאיילת שקד שמעדיפה אחדות של כל תנועות הימין שמימין לליכוד. כך שבנט היה מוכן גם לבטל את דעתו, להצטרף ולתמוך במהלך שהוא פחות מועדף עליו. שלא לדבר על כך שהוא היה יכול להתעקש ולהצדיק אי נכונות להעביר את המושכות לאיילת שקד על רקע ההבדלים האלה בגישות.

בנט מעדיף לגלות אחריות, לקחת על עצמו את מחיר הסיטואציה הפוליטית שנוצרה (לא מעט גם בגללו), ולשלם את המחיר על הזה. וזה יוצא דופן בפוליטיקה הישראלית.

במהלך הזה בעצם משחרר בנט בבת אחת את המבוי הסתום שכל חמשת-ששת רסיסי הימין נקלעו אליו. עד היום הכול היה משותק ותקוע ללא מוצא. ברגע שבנט מוכן לתת לאיילת שקד להוביל, נפתחים אפיקים ואופקים חדשים, הפלונטר משתחרר, ודברים מתחילים לזוז ולזרום. לכן שמענו כבר היום מכול הכיוונים על "בואו נשב ונדבר" ודברים מסוג זה.

לפעמים מנהיגות היא לקחת צעד לאחור. זו מנהיגות הרבה יותר קשה. בואו נקווה שגם הרב רפי פרץ יגלה מנהיגות כזו – למרות שיש לו סיבות טובות שלא לוותר לאיילת שקד, ולא סיבות אישיות – ואז כולנו נוכל להשאיר את הטינות הכעסים והחשבונות מאחור ולצאת לדרך חדשה.