'מפלגה אחת או שתיים, ובלבד שכולם בפנים'

השר אלקין: מפלגה אחת או שתיים מימין אך מבלי להשאיר רסיסים מחוץ לאיחודים. התקשורת מאתרגת את ברק. שילמנו מחיר על האיחוד עם כחלון

שמעון כהן , י"ט בתמוז תשע"ט

לא לפזר רסיסי מפלגות. אלקין ועם תניהו
לא לפזר רסיסי מפלגות. אלקין ועם תניהו
צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90

השר להגנת הסביבה מורשת וירושלים, זאב אלקין, התייחס בראיון ליומן ערוץ 7 למעמדה הפוליטי של איילת שקד, לאיחודים השונים במפלגות הימין, לחיבור עם כחלון שלא הניב מנדטים אלא להיפך, לקול הרוסי ואביגדור ליברמן ואף לאהוד ברק והתהיות המוסריות שנקשרו בשמו.

בראשית הריאיון נשאל השר אלקין מדוע להבנתו שקד אינה נמצאת כעת בליכוד, והוא תולה את הדברים בפרט הטכני של החלטתה שלא להתמודד בפריימריס כפי שעשו אחרים כמו השר יואב גלנט שנבחר לעשירייה הראשונה, גבוה אף ממנו עצמו, וראש עיריית ירושלים ניר ברקת שעזב את משרתו כראש עירייה, התמודד והתמקם בצמרת המפלגה.

"הפעם לא עשינו פריימריס, אלא הקפאת מצב של הרשימה. בפעם הבאה כשיהיו פריימריס בהחלט איילת שקד תוכל להתמודד ואני חושב שזה מה שהיא תעשה", אומר אלקין המדגיש שאמנם אין לו ידיעה ברורה וודאית באשר לכוונותיה של שקד, אך ברור ש"הרצון שלה היה להגיע לליכוד כי זה המגרש שבו מתבצעות הכרעות אמיתיות לגורל המחנה הלאומי ושם עיקר ההתמודדות לאן ישראל הולכת, ולכן כל פוליטיקאי שרוצה השפיע באמת ולהיות בצמתי הכרעה מבין שהליכוד הוא המגרש להשפעה בתהליך בגדול. איילת הבינה את זה".

בדבריו מציין השר אלקין כי אופציית השיריון של שקד ברשימת הליכוד אינה קיימת שכן נתניהו ויתר על זכותו זו לקראת הבחירות הבאות וממילא מבחינה משפטית האפשרות ירדה מעל סדר היום.

הויתור של נתניהו על זכות השיריון נובע מהסיכום עם מפלגת 'כולנו' ועל כך שאלנו את השר אלקין לאן נעלמה המפלגה שאמורה הייתה להוסיף ארבעה מנדטים לליכוד, ובמקום כך המפלגה ירדה יחד מ-35 מנדטים ל-30 בסקרים. האם נעשה כאן מקח טעות של כחלון רגע לפני שהתברר שכהונתו כשר אוצר לא הייתה כה מוצלחת?

"זה לא עניין של מוצלח או לא. ידענו שנשלם מחיר על החיבור הזה. אם כחלון היה מתמודד לבד היו הקולות נשרפים מתחת לאחוז החסימה ולכן כל אחד מאנשי הליכוד ויתר על מקומו כדי שלא יהיה בזבוז בגוש. מה שאנחנו מבקשים מהשותפים שלנו בימין גזרנו על עצמנו ושילמנו את המחיר".

ואולי נכון היה לנתניהו לפעול לאיחוד בין כחלון לבנט ובכך לא להביא לירידה במספר המנדטים של מפלגתו? אלקין סבור שאיחוד כזה בין בנט לכחלון לא היה יכול לצאת לפועל שכן למפלגתו של בנט ישנו גוון דתי מסוים כלשהו בעוד כחלון אינו מייצג כל גוון שכזה. "כחלון גם לא היה מסכים להיות מספר שתיים או שלוש של בנט ושקד, לכן לא הייתה ברירה והדרך היחידה הייתה דרך הליכוד ושילמנו את המחיר ביודעין. יש מי שלא יהיה בכנסת ויש מי שזז אחורה כמוני".

עוד נשאל השר אלקין אודות דעתו באשר למתווה הטוב והנכון ביותר עבור מחנה הימין, האם כאשר המפלגות שמימין לליכוד מגובשות למפלגה אחת או לשתיים, והוא משיב: "אני לא יודע. זה לא התפקיד שלי. מנהיגי הימין צריכים לקבל את ההחלטה הזו. בארגון נכון שבו אף אחד לא נשאר בחוץ, כולל פייגלין ועצמה אם כולם נכנסים פנימה, גם שתי מפלגות יעברו בוודאות את אחוז החסימה, אבל זה בתנאי שאף אחד לא נשאר מאחור. אם יישארו רסיסים בחוץ בגלל אגו המחנה הלאומי ישלם את המחיר".

בדבריו דוחה השר אלקין את הקביעה לפיה לכאורה, כך עולה מהסקרים, ללא ליברמן לא תהיה ממשלה. אלקין מעדיף שלא לראות בסקרים כוח מנבא עתיד ומזכיר כי על פי הסקרים 'כחול לבן' היא זו שאמורה הייתה להרכיב את הממשלה הבאה. ועם זאת שאלנו אולי לא נכון היה לתייג את ליברמן כשמאל וכדמון הגדול של מערכת הבחירות הנוכחית שכן יתכן וביום שאחרי הבחירות ייאלצו 'הליכוד' ו'ישראל ביתנו' לשבת יחד.

"זה לא עניין של איך מתייגים את ליברמן זה עניין של ההחלטות שהוא קיבל. הוא אומר בגלוי שהוא לא יהיה חלק מממשלת ימין צרה ולא ישב עם החרדים, הוא רוצה רק ממשלת אחדות ומתעקש שחלק ממפלגות המחנה הלאומי יישאר בחוץ והוא גם אומר שגנץ יכול להיות ראש ממשלה אם יקבל יותר מנדטים. לכן קריטי שהליכוד יקבל יותר מנדטים כי ליברמן בנה לעצמו תירוץ להמליץ על גנץ אם כנץ יקבל יותר מנדטים".

"אני מציע לכולם להקשיב למה שליברמן אומר. כבר כמה פעמים אנשים טעו בזה ואמרו שהוא לא מתכוון ואני טענתי בכל שלבי המו"מ שיש סבירות גבוהה שלא תקום ממשלה. אמרתי תקשיבו לליברמן ותראו שזה יכול להיות. הוא אומר דברים ברורים, אם 'כחול לבן' יקבלו יותר מנדטים הם אלה שצריכים להרכיב ממשלה וכל מי שמסתכל על הסקרים רואה שגוש השמאל עם ליברמן זה יותר משישים מנדטים לכן מספר המנדטים של הליכוד הוא קריטי".

כחלק מהמאבק בליברמן ממקד הליכוד את הקמפיין בקול הרוסי, ולשר אלקין אמור להיות חלק משמעותי באפיק זה של הקמפיין. עם זאת כשהוא נשאל מה בכוונת מפלגתו להגיד לעולי רוסיה מבהיר אלקין כי הפנייה שלו לקהל זה אינה באה דווקא לקראת בחירות אלא "אני עובד מולם מאז שאני בפוליטיקה, בחקיקה למען המגזר הזה, פעלתי כך כשר קליטה עד שהתיק נלקח ממני לטובת ליברמן. יש לי מעמד בקרב הקהל הזה. בכל הסקרים שראיתי בשנים האחרונות ראיתי שאני במקום הראשון", אומר אלקין ומספר כי בסקרים שמבצעת העיתונות הרוסית לבחינת מעמדם של הפוליטיקאים דוברי הרוסית בקרב קהילת יוצאי רוסיה משום מה נעדר שמו של ליברמן, אולי בתואנה שליברמן ממילא אמור להיות במקום הראשון, אך לטעמו מדובר בחשש של העיתונות הרוסית מתוצאה שתציב את ליברמן במקום שאינו ראשון והדבר יכעיס את ליברמן עצמו.

"נציג את מה שעשינו ומה שאנחנו מתכוונים לעשות. חלק מההבטחות של ישראל ביתנו הן הבטחות סרק שמתברר מרחק גדול בין ההבטחות של ליברמן למציאות. בסופו של דבר את רוב הבעיות של הקהילה דוברת הרוסית לא פתרנו. בנוסף, הרוב של קהילת דוברי הרוסית הם במרכז ימינה ולכן גם הם צריכים להבין שאליבא דליברמן עצמו אם לא נקבל מספיק מנדטים תהיה כאן ממשלת שמאל".

לקראת תום הדברים נשאל השר אלקין עד כמה צפויה המתקפה של מפלגתו על אהוד ברק לעסוק בענייני טוהר המידות שדבקו בשמו. "נגיד את האמת. הציבור הישראלי מכיר את ברק. מספר המנדטים הנמוך שלו לא נובע מפרסומים כאלה ואחרים. גם כשהוא נכנס בסערה וכל כלי התקשורת פמפמו אותו הוא נשאר עם שישה מנדטים כי הוא היה ראש הממשלה הכושל ביותר בתולדות ישראל עם הכהונה הקצרה ביותר. הוא הביא עלינו אסונות. הוא שם בפני ערפאת הצעה אבדנית עד כדי חלוקת הר הבית והביא עלינו אינתיפאדה עם מאות הרוגים במקום שלום. הזיכרון הציבורי קיים וזו הסיבה העיקרית לכך שהוא לא מקבל תמיכה".

"כל השאר קצף על פני המים שמראה את הצביעות בתקשורת ובשמאל, כי עושים קמפיין על הראש של נתניהו על בסיס הדלפות ומצד שני אף אחד לא מדבר על ברק, גם לא על הפרטים שברק מודה בהן עצמו כמו קיים שותפות עסקית עם אפשטיין שהשקיע כסף גדול בעסקי ברק אחרי שהורשע בשידול קטינות לזנות. אי אפשר להגיד לא ידעתי. מדובר במי שהורשע ובכל זאת ברק ראה בו חבר לגיטימי. הדבר השני הוא שעד היום, למרות שקרן וקסנר איפשרה לו לספר על מה הוא קיבל את הכסף הוא מסרב לעשות זאת. יש שאלות כבדות כאלה היית מצפה מברק עצמו ומאנשיו ואנשי שמאל והתקשורת לתת משקל לעובדות האלה".