הצגה חדשה: שירת חיינו

מסע מופלא וקסום, מעורר עניין ותוכן אחר סיפורן של שלוש נשים שעשו היסטוריה. רחל המשוררת, אדית וקארן.

קובי פינקלר , כ' בתמוז תשע"ט

שירת חיינו
שירת חיינו
צילום: יחצ

סיפורם של אנשים החופשים את עצמם בפני הציבור הוא תמיד מרתק ושובה לב ונפש.

תוסיפו לכך מימד נוסף שאותם אנשים, הינם גם יוצרים בנפשם, כך שהם יכולים להביא לידי ביטוי את סיפורם בצורה מעוררת עניין עוד יותר.

במה עסקינן? בהצגה החדשה השל תיאטרון חיפה שירת חיינו, ושל היוצרת המופלאה קרן דוידוף, שדרך חשיפת עולמה האישי כבעלת הפרעות אכילה, אישפוזה בבית החולים וחשיפתה לדמויות דומות לה, מביאה לבמה את סיפורן של אדית פיאף, קארן קרנפנטר ורחל המשוררת.

וכך, בהצגה היא נפגשת עם הדמות של קארן קרפנטר שנפטרה ממחלת האנורקסיה וליוותה אותה בתקופה קשה מאד בחייה. שיריה, סיפוריה ודרך חייה מוחיים על הבמה.

מכאן יצאה קרן למסע מופלא וקסום, מעורר עניין ותוכן אחר סיפורן של עוד שני נשים שעשו היסטוריה. הישראלית רחל המשוררת והצרפתית אדית פיאף.

לצד נושא האכילה (או אי האכילה) העסיק את קרן נושא נוסף והוא סבא שלה. הקשר העמוק והיוצא דופן שהיה לה איתו. סיפור החיים המרתק והמטורף שלו כמי שקבר לבד את הוריו ואת אחותו הגדולה בגטו, הציל את אחותו הקטנה מידי הגרמנים בסיפור גבורה של ממש, שרד שנים של ייסורים ולימים הפך ראש מחלקת סיכול ריגול בשב"כ והנהיג מבצעים גדולים. (רק על זה אפשר לכתוב ספר שלם...) האהבה האינסופית וחברות הנפש העמוקה שהיתה ביניהם, כאב הפרידה ממנו והגעגועים אליו..

לצד אלו, עולות על הבמה שלוש הדמויות של שלוש הנשים. את דמותה של רחל משחקת ושרה מעין וינשטוק שמביאה היטב את סיפורה של רחל לקרשי הבמה תוך כדי משחק החיים שלה.. התשמע קולי.. רחוקי שלי.. ואכן מיכאל שלה היה רחוק. רחוק מאד ממנה. זאת לצד שירים נפלאים נוספים של רחל.

וכשמסתיימת דמותה של רחל שנפטרה בדמי ימיה עולה על הבמה אדית פיאף שגם לה סיפור חיים קשה, לצד הצלחתה המסחררת.

כל שלוש הנשים בחייהן ובמותן, מגולמות בצורה מופלאה בידי קרן ומעיין היוצרות מארג מושלם של שירת חיינו.