"הייתי במצוקה, חשבתי להתאבד"

רכזים של המשטרה הצבאית החוקרת מאיימים על חיילים שיישלחו לכלא ושם יוכפש שמם, אם לא ישתפו עימם פעולה.

ערוץ 7 , כ' בתמוז תשע"ט

משטרה צבאית. אילוסטרציה
משטרה צבאית. אילוסטרציה
צילום: קובי ריכטר/TPS

רכזי מודיעין במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) מגייסים חיילים צעירים שישמשו "מקורות" תוך הפעלת לחצים, כך נחשף היום (שלישי).

בחדשות כאן ב' ערכו תחקיר ממנו עלה כי הרכזים מאיימים על החיילים, מפחידים אותם ומאלצים אותם לשתף פעולה. בין השאר הם אומרים להם שיש בידיהם חומר מרשיע נגדם, ואם לא ישתפו פעולה - הם ילכו לכלא ושמם יוכפש, למרות שבמקרים רבים לא קיים מידע כזה נגד החיילים. באחד מהמקרים הללו, הלחץ שהפעילו הוביל להתאבדותו של חייל.

החיילים סיפרו שהם חששו לסרב בגלל האיומים ולכן חתמו על הסכם עם הרכזים מבלי להתייעץ. "הייתי במצוקה כל כך גדולה שחשבתי להתאבד", סיפר אחד מהם.

לפני כמה שבועות הודיע צה"ל כי הוא מתכוון להעמיד לדין שני רכזי מודיעין שניסו לגייס חייל צה"ל כמקור, ולמרות שהתרשמו ממצבו הנפשי הקשה, הם לא דיווחו על כך, ולבסוף הוא התאבד. מדובר בחייל מצטיין שלא היה לו רקע נפשי בעייתי.

מדובר צה"ל נמסר, "יחידת מצ"ח משקיעה מאמץ רב למימוש ייעודה בתחום אכיפת החוק בצה"ל. כחלק ממאמץ זה מופעים במצ"ח מערכי חקירה ומודיעניים שונים. המועמדים לתפקיד רכז מודיעין וחקירות עוברים מיונים קפדניים ונדרשים לעמוד בדרישות קורס מקצועי הבוחן את התאמתם לתפקיד. עם סיום הכשרתם, פועלים רכזי המודיעין, תוך ליווי צמוד של מפקדים ומנחים מקצועיים ותוך מתן מענה נפשי שוטף. חשיבות תפקידם רבה וכוללת בין השאר איסוף מידע בדרכים מודיעיניות, סמויות וגלויות. כל זאת בהתאם לדין, שתכליתו לשמור על כבודם וזכויותיהם של חיילים הבאים עימם במדע".

"בעקבות מותו המצער של החייל, מתקיימת בצה"ל חקירה מקיפה. בעקבות ממצאי החקירה, זומנו לשימוע שני חיילים שנחקרו בקשר לפעולותיהם טרם מותו ובעניין אי דיווח על מצוקה שזיהו אצלו. היבטים אחרים הנוגעים לנסיבות מותו עדיין בחקירה", לשון התגובה.