'לג'ונסון לא יהיה זמן בשבילנו'

עד כמה לעברו בישראל של ראש ממשלת בריטניה החדש תהיה השפעה על יחסיו עם ישראל? האם יעמוד ביעדי הברייקזיט? ומה בינו לטראמפ?

שמעון כהן , כ"א בתמוז תשע"ט

בוריס ג'ונסון
בוריס ג'ונסון
צילום: רויטרס

ראש ממשלה חדש לבריטניה, בוריס ג'ונסון, שלא מעט בבריטניה ומחוצה לה משווים אותו לדונלד טראמפ. על אישיותו, היעדים שהוא מציב לעצמו, הקשיים בדרך וגם על הקשר לישראל שוחחנו עם פרופ' דרור ורמן, מומחה לענייני בריטניה, איש החוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית.

כבר בפתח דבריו מסכים פרופ' ורמן שאכן ישנו קשר לא מבוטל בין אישיותו של ג'ונסון לזו של טראמפ, אם כי גם קיימים כמה הבדלים משמעותיים. לטעמו של ורמן ג'ונסון הוא נרקסיסט כמו טראמפ ומשכנע שבכוחו לבצע הכול. לזאת מוסיף ורמן ומזכיר כי יש בבריטניה מי שמכנים את ג'ונסון 'ליצן' וזאת גם משום שהוא עושה טעויות וגם משום שיש לו הומור עצמי, מה שאין כן דונלד טראמפ.

ההומור העצמי, מציין פרופ' ורמן, מביא את ג'ונסון להתייחס בחיוך סלחני לטעויותיו שלו ולתיקונם תוך כדי תנועה מבלי להתחפר בעמדותיו. מאחר וכך הרי שאין מדובר באידאולוג שבוחריו יכולים להיות משוכנעים שיעמוד בתוקף על קיום ומימוש הבטחותיו. פרופ' ורמן מזכיר כי לפני שתמך ביציאה מהאיחוד האירופי כתב ג'ונסון שני מאמרי דעה, האחד בעד והשני נגד... "הוא החליט לפי אופורטוניזם פוליטי לפי מה שיביא אותו לתפקיד ראש הממשלה".

באשר לאפשרות שאכן ישנה ג'ונסון את עמדתו באשר לכוונה להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי, גם בלי הסכם, אומר ורמן כי אכן אפשרות כזו קיימת והוא עשוי לעשות זאת תוך כדי חיוך אופייני, אך מאידך אין אופציה חלופית כעת שכן המועד להכרעה הבריטית מתקר, השלושים באוקטובר וכאשר חופשת אוגוסט בפתח והפגרה הפרלמנטארית קרובה הרי שנותרו לג'ונסון לא יותר מעשרים ימי עבודה.

פרופ' ורמן מציין בדבריו כי לרעיון היציאה ללא הסכם אין לג'ונסון רוב, גם משום שבקרב חברי מפלגתו יש מתנגדים החוששים לכלכלה הבריטית ובכלל לעתיד הממלכה בעקבות מהלך שכזה. מתנגדים אלה ממתינים לכשלונו והוא לא יוכל להבעיר מהלך שכזה. מאחר וכך ניתן לשער שהאירופים יעניקו לו חבל נוסף בדמות תקופה נוספת עד להחלטה, זאת בעיקר משום שהמחיר של פרישה בריטית יהיה גבוה גם עבור האירופים עצמם, ובעיקר בצד האירי.

"הבעיה העיקרית היא אירלנד שהיא הזנב שמכשכש בכל הכלב, איך לוקחים אי שהיא יחידה טריטוריאלית אחת וטהופכית אותו לכך שחצי ממנו בתוך האיחוד האירופי וחצי לא".

מעבר לסוגיית הברייקזיט "ג'ונסון זרק הבטחות במאות מיליוני פאונדים במהלך הבחירות הפנימיות במפלגה, אבל חוץ הבריקזיט אין מה שבוער לו לטפל בו כעת", אומר פרופ' ורמן המעיר כי ברקע קיים המשבר מול איראן המחזיקה במיכלית בריטית ובסוגיה זו לא ניתן לנחש מה יהיו צעדיו. בהקשר זה מזכיר ורמן כי בהתנהלותו ובהתבטאויותיו המחויכות סיבך ג'ונסון אזרחית בריטית המוחזקת בידי האיראנים שאינם מבינים בדיחות, כך שהאפשרויות לפעולה מצידו של ג'ונסון במשבר הנוכחי עשויות להיות מגוונות.

עוד מעיר פרופ' ורמן: "אם הוא ינסה לכפות יציאה ללא הסכם הוא עלול להיות ראש הממשלה שיכהן את הכהונה הקצרה ביותר כי גם במפלגה שלו יש מתנגדים רבים, אבל יכול להיות שהוא ינצח בבחירות, כי הוא מאוד כריזמטי ומולו עומד ג'רמי קורבין ואז הוא יחזור לראשות הממשלה עם יותר כוח. אולי הוא אפילו יילך על מהלך שכזה במכוון".

ומה באשר לזווית הישראלית-יהודית? לג'ונסון שורשים יהודיים דרך אבי סבו שהיה רב, יש לו גם קשרים סנטימנטאליים לישראל בשל התקופה בה התנדב בקיבוץ בצעירותו, ועם זאת פרופ' ורמן ממליץ שלא להתרשם יתר על המידה מהקשרים הללו: "יש לו גם שורשים טורקיים", הוא מזכיר, "סבא רבה שלו היה משמעותי באימפריה העותומאנית וזה לא הפריע לו להתבטא בגזענות כלפי הטורקים. הוא ידיד ישראל. האם אנחנו יודעים מה לצפות ממנו בעניינים מהותיים ולא בענייני רגש? אני לא חושב שהוא יתמוך בהתנחלויות יותר מכל אדם אחר", דברי ורמן המעריך כי לנוכח ריבוי העיסוקים הפנימיים והכלכליים בבריטניה "לא בטוח שיהיה לו זמן אלינו".