ניצול מספר 174005
מאות ליוו למנוחות את נפתלי אריאן, היחיד מכל משפחתו ששרד את השואה

נפתלי אריאן, היחיד מכל משפחתו ששרד את השואה, הובא למנוחות. את עשרים השנים האחרונות הוא הקדיש להנחלת זיכרון השואה לדורות הבאים.

ערוץ 7 , כ"ג בתמוז תשע"ט

נפתלי ז''ל מובא למנוחות
נפתלי ז''ל מובא למנוחות
צילום: אבינועם גואלמן

250 בני אדם ליוו היום (שישי) למנוחות את ניצול השואה ושורד מחנה אושוויץ, נפתלי (טוליק) אריאן, שהלך לעולמו בגיל 91.

טוליק הוא היחיד מכל בני משפחתו ששרד את זוועות הנאצים. בהלוויה שהתקיימה בבית העלמין ירקון השתתפו שלושת ילדיו, הנכדים והנינים, תושבי העיר חולון ורבים אשר באו לחלוק לו כבוד אחרון לאחר שנחשפו לסיפור חייו.

טוליק נולד לישעיהו ובילה סרקה בשנת 1928 בעיר קרקוב שבפולין, ובפרוץ מלחמת העולם השנייה היה ילד בן 11 וחצי, שסיים חמש שנות לימוד בבית הספר היסודי.

באוגוסט 1942 הועבר למחנה פלשוב בפרברי קרקוב. הוא סיפר כי התנאים במחנה היו קשים מאוד, רעב, פשפשים וצחנה שלא פסקה לרגע. בהמשך המלחמה הועבר טוליק אל מחנה גלייביץ ולאחר מכן אל מחנה המוות אושוויץ, שם הועבד בעבודות כפייה קשות, שרד את צעדות המוות, ובסוף המלחמה התגורר במחנה בוכנוולד, עד לשחרורו על ידי הצבא האמריקאי.

בתום המלחמה התברר לו כי פרט לדודו, כל בני משפחתו נספו בשואה. לאחר מכן עלה לישראל והתחתן עם סימה שאיתה הביא לעולם את שלושת ילדיהם - שלמה, ישעיהו וענת, אשר ספדו לו בהלוויה וסיפרו על גבורתו בימיה הקשים של המלחמה.

טוליק היה פעיל מאוד בעשרים שנה האחרונות, והביא את סיפורו בפני בני נוער, חיילים, שוטרים, וצעירים רבים. בנוסף שימש איש עדות במסעות לפולין.

רס"ן (במיל.) אבינעם גואלמן, אשר השתתף בלוויה, סיפר "את נפתלי פגשתי לראשונה במסע של צה"ל 'עדים במדים'. לשמחתי נבחרתי להיות המלווה הצמוד של נפתלי במסע עצמו, יחד עם בנו שי שהגיע עימו.

''איתו צעדתי במחנות, שמעתי את סיפוריו הקשים על הרעב, המחלות, הקור וכל אותם סיפורים שלא ניתנים בכלל להבנה. לא אשכח כיצד נעמדת שם במחנה, בקושי רב, הסתכלת עלינו ואמרת כי אנחנו- 200 קציני ונגדי צה"ל העומדים מולך, הוא הניצחון הגדול שלך על הגרמנים ימח שמם".

גואלמן ונפתלי במסע עדים במדים
צילום: באדיבות המצולם